Jak zrobić strumyk w ogrodzie?

Strumyk w ogrodzieAż trudno uwierzyć, że wystarczy dobra instrukcja pod tytułem zrób to sam i można samodzielnie wykonać w swoim ogrodzie oczko wodne, staw, wodospad czy strumyk. Takie elementy powodują, że ogród może wyglądać naprawdę wyjątkowo. To jakie prace zdecydujemy się w nim wykonać zależy zwykle rozmiarów działki, budżetu i czasu jaki można na to poświecić, a także od umiejętności.

Oczywiście zawsze można wynająć odpowiednią ekipę, ale jeśli wybuduje się oczko wodne, staw czy strumyk we własnym ogrodzie samodzielnie, to satysfakcja będzie bez porównania większa. Jak w takim razie zabrać się krok po kroku za zrobienie strumyka? Najłatwiej jest go zbudować jeśli działka jest nieco pochylona. Chodzi o to, że woda potrzebuje mieć odpowiedni spadek. Różnica poziomów powinna być szczególnie duża w miejscu, z którego wypływa woda. Dalej spadek nie musi być już bardzo duży. Żeby był dość wysoki można wykorzystać ziemię z wykopu pod sadzawkę lub po prostu ją kupić. Strumyk należy zaplanować w taki sposób, żeby był długi przynajmniej na 5 metrów oraz żeby jego szerokość się zmieniała. Zwykle wynosi ona 40-100 cm. Jeśli chodzi o głębokość, to 30 cm w zupełności wystarczy, ale strumyk może być też płytszy. W jaki sposób powstaje strumyk? Trzeba stworzyć odpowiedni obieg zamknięty w ramach sadzawki i strumyka. Potrzebny będzie do tego specjalny sprzęt do oczka wodnego w postaci pompy odprowadzającej wodę ze zbiornika na szczyt nasypu ziemnego. Tam strumyk będzie rozpoczynał swój bieg, by znowu trafić do sadzawki. Ważne jest to, aby moc pompy była dostosowana do budowy strumyka.

Żeby strumyk ogrodowy wyglądał bardziej naturalnie można użyć do jego budowy kamienie. Poza tym jeśli nie jest bardzo stromy, to często stawia się nad nim mostek. Projekty oczek wodnych z mostkami są zwykle naprawdę bardzo atrakcyjne. Wyobraźmy sobie ogród z sadzawką, strumykiem, mostkiem, roślinami i rybami. Naprawdę można tam spędzić całe lato i w ogóle nie mieć ochoty na żadne wyjazdy. Wracając jednak do samej budowy strumyka – kiedy wykopie się już odpowiednio zaplanowany rów, to wysypuje się go piaskiem i wykłada folią. Następnie wsypujemy żwir i kamienie, żeby nie było widać folii. Na pewno bardzo ważna jest tutaj kreatywność, zarówno jeśli chodzi o wyznaczanie biegu strumienia, jak i jego wykończenie. Jednak zwykle, kiedy ktoś zabiera się za jego stworzenie, to dość dobrze wie o co mu chodzi. Prace polegające na tworzeniu oczek wodnych, strumieni czy kaskad można polecić również ze względu na to, że polegają one jednak na ruchu na świeżym powietrzu. Krótko mówiąc można wiele zyskać – ładny ogród i dobra kondycję.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz