Jaką choinkę wybrać – sztuczną czy żywą?

Większość osób uwielbia Boże Narodzenie, gdyż podczas tego święta panuje niezwykle przyjazna atmosfera. Wszyscy się uśmiechają, wspólnie śpiewają kolędy, składają sobie życzenia, a do tego dochodzą jeszcze smakowita ciasta, prezenty i oczywiście choinka. A jakie powinno być drzewko bożonarodzeniowe? To pytanie zadanie sobie niezliczona rzesza ludzi, którzy przygotowują się do Gwiazdki. Jedno jest pewne, nie można na nie odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem zarówno sztuczne jak i żywe choinki mają swoje zalety i wady, po których przeanalizowaniu trzeba samemu dokonać wyboru i zdecydować się na tę opcję, która jest dla nas lepsza.

Jakie są plusy i minusy sztucznych choinek?

Przede wszystkim, sztuczne drzewko będzie nam służyć przez wiele lat, a więc nie musimy się martwić co roku o to, jaką choinkę kupić. Dlatego gdy decydujemy się na to rozwiązanie, oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze. Poza tym, nie będziemy najmniejszych problemów z jej przechowywaniem, gdyż przeważnie jest ona składana i nie zajmuje wiele miejsca na strychu czy w garażu. A, co najważniejsze nie grozi nam sprzątanie opadających igieł, które mogą nam sprawiać wiele trudności, zwłaszcza gdy będą się wbijać np. do dywanu. Nie da się ukryć tego, iż choinki żywej też nie możemy trzymać bardzo długo, gdyż po pewnym czasie pozbawiona igieł prezentuje się mało atrakcyjnie w przeciwieństwie do sztucznego drzewka, które nie traci nic na swoim wyglądzie. Oprócz tego, mamy pewność, iż nasza choinka nie pochodzi z nielegalnej wycinki drzew, gdyż z tym procederem mamy bardzo często do czynienia w czasie bożonarodzeniowym. Jedyną wadą sztucznych choinek jest to, iż nie pachną lasem i nie prezentują się tak okazale jak żywe sosny czy świerki. Jednak zawsze możemy zainwestować np. w stroik z szyszek przypominający nam klimat lasu pachnącego świerkiem.

Jakie są zalety i wady żywych choinek?

Oczywiście, żywe drzewka są po prostu cudne, zapach lasu, żywicy, który miesza się z aromatem ciast, w szczególności pierniczków – po prostu bajka. Poza tym, możemy przebierać np. w drzewkach sosnowych czy świerkowych, a ostatnio sprzedawane są one coraz częściej w donicach, a więc po okresie świątecznym, możemy je posadzić koło domu. Nie ulega wątpliwości, iż kolejną zaletą żywych choinek jest to, że są o wiele tańsze od swych sztucznych odpowiedników. Niestety, nie są one trwałe i w następnym roku będziemy znowu musieli szukać idealnego drzewka na święta, a co najgorsze jeszcze za nie zapłacić. Nie możemy zapomnieć także o spadających igłach i silnym aromacie, który niekoniecznie musi każdemu odpowiadać.

Jak widać, oba rozwiązania posiadają pozytywy i negatywy, to Ty musisz sobie sam odpowiedzieć, która opcja bardziej przemawia do Ciebie. Jednak przy podejmowaniu decyzji, nie jest wskazany pośpiech, gdyż choinka jest jednym z najważniejszych symboli bożonarodzeniowych i wskazane jest to, by nam się podobała, gdyż będziemy na nią patrzeć nieraz przez kilka tygodni.

 

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]