Jaki lek na uspokojenie?

leki-uspokajajaceW dzisiejszych czasach stres stał się niemalże choroba cywilizacyjną, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto o nim słyszał.

Większość z nas ma z nim do czynienia od czasu do czasu w pewnych nietypowych i ważnych dla nas sytuacjach.

Jednak czasami staje się on czymś, co nie pozwala nam normalnie funkcjonować, ogranicza nas, blokuje, może być źródłem innych poważnych chorób, prowadzić do stanów lękowych lub depresji, a nawet do zawału.

Długotrwały stres, który sprawia, że przestajemy kontrolować nasze nerwy może być wywołany problemami zawodowymi lub rodzinnymi, utratą bliskiej osoby lub innymi ważnymi w naszym życiu sytuacjami. Bez względu jednak na przyczynę, jeśli stan taki trwa od dłuższego czasu i czujemy, że nie potrafimy sobie z nim poradzić i powrócić do normalnego, spokojnego życia, czasami dobrym pomysłem mogą okazać się leki uspokajające które ukoją nerwy i pozwolą spokojnie zasnąć.
Środki uspokajające można podzielić na leki bez recepty oraz leki dostępne wyłącznie na receptę. Te ostatnie należą do środków silnie oddziałujących na układ nerwowy, bardzo często także uzależniają, dlatego nie można stosować ich na własna rękę, a jedynie z zalecenia lekarza. Lekarze przepisują takie preparaty w przypadkach ciężkich nerwic, stanów lękowych, fobii czy długotrwałej bezsenności, jeśli łagodniejsze preparaty nie działają.

W tej grupie znajdują się zatem również leki nasenne o działaniu odurzającym, które bardzo łatwo przedawkować, dlatego nie można kupić ich bez recepty.

Najczęściej stosowane substancje czynne w tej grupie środków uspokajających to diazepam, działający przeciwlękowo, uspokajająco, przeciw drgawkowo, nasennie oraz zmniejszający napięcie mięśni szkieletowych, temazepam o działaniu rozluźniającym, nasennym i przeciw emocjonalnym czy innych substancji z grupy benzodiazepin o podobnym działaniu. Najbardziej znane leki zawierające te substancje w składzie to Relanium, Signopam, Nitrazepam czy też Estazolam.

Leki bez recepty są znacznie bezpieczniejsze i w przeciwieństwie do wyżej wymienionych, w pewnych sytuacjach można je podawać dzieciom i kobietom w ciąży. Są to najczęściej preparaty ziołowe o łagodnym działaniu, które nie uzależniają, a w swoim składzie zawierają wyciągi roślin takich jak melisa lekarska, kozłek lekarski czy chmiel zwyczajny.

Do najpopularniejszych leków uspokajających bez recepty należą Neospasmina, Valerin max, mieszanka ziół leczniczych Melisana, krople Nervosol czy też tabletki Nervomix, Deprim lub Persen. Niestety preparaty ziołowe są skuteczne jedynie w leczeniu niezbyt skomplikowanych zaburzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz