Jaki dobry piec do centralnego ogrzewania?

Z pewnością wiele osób, planujących ogrzewanie swojego mieszkania lub domu prywatnego boryka się z problemem wyboru odpowiedniego pieca do centralnego ogrzewania. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie Państwa wątpliwości i polecić urządzenia możliwie najbardziej wydajne, efektywne, tanie i przyjazne środowisku.

Obecnie na naszym rynku dostać można niemalże każdy rodzaj pieca opalanego drewnem. Niektóre urządzenia mogą być również opalane różnego rodzaju odpadami drzewnymi, na przykład wiórami czy trocinami. Aby uzyskać energię ze spalania płyt wiórowych czy biomasy należy wybrać odpowiednie mocy i pojemności kocioł, który utrzyma temperaturę pomieszczeń na najkorzystniejszym dla nas poziomie.

Jednym z popularniejszych typów pieców do CO są tak zwane kotły na drewno zgazowane. Metoda taka okazuję się dziś jedną z najbardziej ekonomicznych i godnych polecenia. Co więcej, instalacja takiego pieca nie jest wcale problematyczna i skomplikowana, zaś samo urządzenie kupić można już za około 1,5-2 tysiące złotych. Warto w tym miejscu dodać, iż taki jednorazowy wydatek zwróci się z nawiązką już w czasie pierwszych miesięcy korzystania.

Planując ogrzewanie mieszkania poprzez centralne ogrzewanie warto starannie obliczyć kubaturę poszczególnych pomieszczeń. Wiedząc dokładnie, jaką powierzchnię będziemy ogrzewać, o wiele trafniej dobierzemy parametry pieca CO do naszych własnych potrzeb. Średnią mocą pieca, przeznaczonego na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego powinna być wartość rzędu około 40-50 kW. Dla większych powierzchni użytkowych polecamy jednakże zakup mocniejszych kotłów, na przykład 100 kW.

Ważnym parametrem dobrego pieca grzewczego będzie też jego pojemność. Powinna ona być tym większa, im większa powierzchnię będziemy ogrzewać. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także zakup kotła z dodatkowym podajnikiem. Zautomatyzowany, programowalny system ułatwi i usprawni monitorowanie pracy pieca, co więcej, utrzyma stałą temperaturę według naszych wskazań.
Wszystkim tym, którzy planują w niedalekiej przyszłości zakup specjalnego pieca do centralnego ogrzewania polecamy również sprawdzone rozwiązanie. Mowa tutaj mianowicie o podłączeniu tradycyjnego pieca kaflowego pod płaszcz wody. Piec, ogrzewając wodę będzie wprowadzał ją w CO. Ponadto, część takiej ogrzanej wody będzie można wykorzystać do celów użytkowych.

Widzimy zatem wyraźnie, iż oferta związaną z solidnymi i bezawaryjnymi piecami grzewczym jest dziś niezwykle szeroka. Sugerujemy więc Państwu na początek dokładne oszacowanie mocy i pojemności kotłów oraz wybranie modelu najbardziej odpowiadającego indywidualnym potrzebom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz