Jaki śpiwór wybrać?

Wybór odpowiedniego śpiwora okazuje się nie być wcale błahym problemem. Na rynku sportowym i turystycznym znaleźć można przecież całe mnóstwo najróżniejszych modeli, dostosowanych do rozmaitych sytuacji, warunków atmosferycznych czy osobistych potrzeb użytkowników. Aby nieco ułatwić Państwu wybór najlepszego, profesjonalnego śpiwora, postaramy się odpowiedzieć na kilka podstawowych zagadnień, ułatwiających dopasowanie tejże „przenośnej kołdry” do naszych wymagań.

Podczas dokonywania zakupów solidnych śpiworów w profesjonalnych sklepach ze sprzętem turystycznym i akcesoriami, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zawartość puchu oraz jego sprężystość.

Parametr ten określa się za pomocą tak zwanych cuin, których im jest więcej, tym lepsza izolacja termiczna śpiwora. Aby pojedyncze włókna puchu doskonale do siebie przylegały, chroniąc tym samym przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, to jest bardzo niską temperaturą i lodowatym wiatrem, liczba cuin powinna plasować się mniej więcej na poziomie 600-700. Niższe wartości określają nieco gorsze gatunkowo i technologicznie wypełnienie, co nie oznacza jednak wcale, że śpiwór taki do niczego się nie nadaje. Wręcz przeciwnie – doskonale sprawdzi się w przypadku użytkowania w cieplejszych okresach roku, na przykład podczas wakacyjnych wyjazdów w góry czy nad jezioro.

Równie ważnym czynnikiem, determinującym solidność i wytrzymałość śpiworów jest także zastosowanie do ich produkcji materiałów syntetycznych. Nie tylko skutecznie wzmacniają one strukturę całego śpiwora, ale także świetnie izolują przed zimnem i wszędobylską wilgocią. Warto także zwracać uwagę na dodatkowe wzmocnienia w niektórych modelach, szczególnie tych bardzo zaawansowanych, dostosowanych do potrzeb profesjonalistów.

Śpiwory nieco bardziej uniwersalne to przede wszystkim modele składane, bardzo lekkie i wytrzymałe na wszelkie urazy mechaniczne, to jest ścieranie, rozdarcia czy prucie przy szwach. Dzięki kompaktowym rozmiarom zawsze zmieszczą się w turystycznym plecaku, a ich lekkość nie obciąży w ogóle naszych pleców. Niekiedy śpiwory takie wyposaża się również w praktyczny kaptur, który zależnie od potrzeb i sytuacji może służyć jako bardzo komfortowa poduszka, ułatwiająca zasypianie nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych czy geograficznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz