Jaki sprzęt jest potrzebny wędkarzowi?

rodzaje-wędekWędkarstwo to hobby bardzo wielu osób. Dlaczego zajęcie to, tak bardzo spokojne i mogłoby się wydawać nudne, ma tak wielu zwolenników? No właśnie. Spokojne. Cisza, spokój, czas do przemyśleń i przebywania na łonie natury. To przede wszystkim sprawia, że wędkarstwo ma tak wielu miłośników właściwie w każdym wieku. Uważasz, że i dla Ciebie byłaby to świetna forma spędzania wolnego czasu? W takim razie rozkochaj się w wędkarstwie. Aby w pełni czerpać radość z uprawiania tego hobby, musisz poznać tajniki łowienia ryb. A tych jest naprawdę sporo.

Przede wszystkim zanim wejdziesz do sklepu po to, by dokonać zakupu wędki, koniecznie określ najpierw bardzo dokładnie sposób łowienia oraz rodzaj ryb, które będziesz chciał łapać. Nie tylko wędki dobiera się do rodzaju połowów. Także przynęty. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, że ostre haczyki powinny być łączone z drobnymi przynętami. W ten sposób ryba połknie od razu haczyk i będzie większa szansa na to, by dobrze ją zaczepić. Zanim jednak w ogóle dojdzie do łowienia dużych, okazałych ryb, na początek warto poćwiczyć ze średnimi okazami. Na początek dobre będzie również łowienie małych rybek tradycyjną metodą spławikową.

Jakie ryby najczęściej łowimy? Są to m.in. szczupaki, sandacze oraz płotki. W przypadku tych ryb najlepiej jest dobrze wyczekać, a potem mocno zaciąć. Podobnie w przypadku amurów. Lin wymaga szybkości i zdecydowania, a najpopularniejszy karp – delikatnego zacięcia.

Dowiedzmy się teraz jaki ogólny sprzęt jest potrzebny do łowienia ryb. Oczywiście, wędka to podstawa. Powinna być dobierana pod względem wytrzymałości do rodzaju poławianych ryb. Nie bez znaczenie są także ciężar oraz długość. Te parametry należy dobierać do wędkarza. Kolejny element to właściwa przynęta, także dobrana do łowionej ryby (szczególnie pod względem tego czy jest ona mięsożerna, roślinożerna czy wszystkożerna).
Podczas łowienia ryb przydadzą się również rękawice, spławik, podbierak, żyłki, kołowrotki, spławiki i wiele, wiele innych elementów. I oczywiście nie obejdzie się bez karty wędkarskiej. Wyrobienie takiego dokumentu jest obowiązkowe dla wszystkich, którym zależy na tym, by łowić poza stawami hodowlanymi. Nie ma co ryzykować łowienia bez karty. Może to skutkować otrzymaniem mandatu, albo nawet skierowaniem do sądu za przestępstwo kłusownictwa.

Przed oddaniem się na dobre swojemu nowemu hobby, warto jak najwięcej dowiedzieć się na temat ryb. Najlepiej poczytać gdzie i kiedy występują ryby, które mamy zamiar łowić oraz które gatunki są pod ochroną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz