Jakie kwiaty kupić na pogrzeb?

Pogrzeb jest niezwykle przygnębiającą uroczystością, gdyż podczas niej żegnamy bliską osobę, której już więcej w życiu nie zobaczymy ani z nią nie porozmawiamy. Oczywiście, trudno wyrazić jest żal po stracie zmarłego, ale jednym z namacanych dowodów po jego odejściu są kwiaty, które przynosimy na pogrzeb. Przede wszystkim, podkreślają one wzniosłość ceremonii, a także są wyrazem pamięci i współczucia dla rodziny zmarłego.

Nie ulega wątpliwości to, iż często to właśnie bukiety i wiązanki pogrzebowe zastępują słowa, które w danej chwili nie chcą nam przejść nam przez gardło.

Z pewnością, wybór kwiatów i rozmiar wieńca powinniśmy uzależnić od stopnia zażyłości, jaki łączył nas ze zmarłym. Otóż, wedle niepisanej zasady, najpiękniejsze i najbardziej okazałe wieńce powinni wręczać najbliżsi – żona, mąż, dzieci, rodzeństwo, dlatego jeżeli jesteśmy tylko dalekimi krewnymi lub znajomymi z pracy nie powinniśmy się wyrywać przed szereg, gdyż nie wypada, aby nasza wiązanka za bardzo rzucała się w oczy. Warto podkreślić to, iż większość bukietów z szarfą z napisem wzbogacona jest o wstęgę, na której umieszczony jest tekst pożegnania wraz z imieniem osoby, która pogrążona jest w żałobie i trzeba przyznać, iż jest ona doskonałym wyrazem smutku po starcie bliskiego i wiecznej pamięci o nim.

Poza tym, wiązanki i wieńce pogrzebowe mogą być wykonane z najrozmaitszych kwiatów, chociaż do najbardziej powszechnych należą: kompozycje kwiatowe róże, gerbery, goździki, lilie, chryzantemy i mieczyki. Natomiast, gdy wiemy, jakie kwiaty lubiła bliska osoba, możemy właśnie z nich utworzyć bukiet pogrzebowy. Ogromne znaczenie też odgrywa kolorystyka kwiatów. Zgodnie z tradycją w przypadku zmarłego, który odszedł w starszym wieku, wybieramy ciemne barwy jak purpura czy fiolet, zaś na grób bliskiej osoby, która zmarła młodo, kładziemy wieńce w jasnym odcieniu np. herbacianym, natomiast na nagrobki dzieci będą odpowiednie białe kwiaty.

Trzeba powiedzieć o tym, iż podczas pogrzebu najpopularniejsze są tradycyjne wiązanki i wieńce, chociaż ostatnio coraz częściej więcej osób decyduje się na kosze z kwiatami lub modne stroiki na cmentarz. Bywa i tak, że zwłaszcza młodzi ludzie jako dowód pamięci przynoszą jeden kwiat, zwykle różę, przewiązaną czarną lub fioletową wstążką. Na koniec warto jeszcze powiedzieć o tym, iż nie będziemy mieli żadnych problemów z kupnem wiązanki na pogrzeb, gdyż kwiaciarnie mają bogatą ofertę bukietów pogrzebowych, wykonanych zarówno z żywych jak i sztucznych kwiatów.

Tak naprawdę, wybór kwiatów na pogrzeb jest naszą osobistą decyzją, jednak musimy pamiętać o tym, by nie wyróżniały się one jaskrawą kolorystyką, która nie przystoi do tego typu uroczystości. Przede wszystkim, stawiamy na skromność.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

Dodaj komentarz