Jakie kwiaty posadzić na cmentarzu?

begonia-stale-kwitnaca-idealna-roslina-na-cmentarzBez wątpienia ładny kształt nagrobka jest bardzo ważną rzeczą, ale oprócz tego istotne jest także regularne sprzątanie i dekorowanie grobu. Zwykle pamiętamy o wiązankach i stroikach na Wszystkich Świętych, ale przecież miejsce spoczynku bliskich osób powinno wyglądać ładnie przez cały rok. Trzeba więc co jakiś czas wymieniać kwiaty oraz zapalać nowe znicze.  Jest też ewentualnie inny sposób, aby grób był cały czas ozdobiony kwiatami i roślinami – można po prostu posadzić je na cmentarzu.

Z pewnością jeśli ktoś nie może przychodzić na cmentarz bardzo często, a nie chce też zostawiać na grobie sztucznej kompozycji kwiatowej powinien rozważyć posadzenie jakichś roślin lub kwiatów koło grobu. Zanim jednak zdecydujemy się na to i przystąpimy do pracy warto dowiedzieć się co się do tego nadaje. Bez wątpienia można kupić bukszpan wiecznie zielony. Stworzy on niewielki i uroczy płotek dookoła grobu, który faktycznie pozostanie zielony przez cały rok. Bez problemu będzie mu można nadawać pożądany kształt i wysokość. Jeśli chodzi natomiast o kwiaty, które mogą naprawdę przepięknie udekorować grób to warto wybrać róże, szczególnie czerwone. Kwiaty te stanowią symbol męki i krwi Chrystusa, ale także jego miłości z Matką. Z tym właśnie kojarzy się czerwień, ale są również kolce przypominające ból zadawany przez koronę cierniową. Szczególnie dobrze powinny się przyjąć róże miniaturowe. Wśród roślin jednorocznych, które będą dobrze rosły i ładnie wyglądały na cmentarzu można wymienić chryzantemy i astry. Kwitną one jesienią i z powodzeniem mogą zastąpić kupne stroiki na Wszystkich Świętych.

Jednak w ogóle sadzenie i rozkwitanie kwiatków kojarzy się nam przede wszystkim z wiosną. Rzeczywiście jest wiele roślin, które mogą ozdobić nagrobki właśnie o tej porze roku. Przede wszystkim krokusy, hiacynty i narcyzy, a poza tym konwalie oraz lilie symbolizujące czystość, ale także przebaczenie win. Symboliczne znaczenie mają też bratki, które już w dawnych czasach miały przypominać o zmarłych osobach. Z kolei fiołki związane są z pokutowaniem, a niezapominajki z wiecznym snem. A może lepiej posadzić nieśmiertelniki czyli inaczej suchołuski? Ich nazwa „nieśmiertelniki”wydaje się bardzo odpowiednia na cmentarz, a poza tym powinny tam ładnie rosnąć. Natomiast oprócz roślin kwitnących można też posadzić koło grobu znacznie bardziej trwałe iglaczki. Wiele z nich ma bardzo niewielkie wymagania jeśli chodzi o wodę czy nasłonecznienie. Dość często można też spotkać na cmentarzach bluszcz pospolity, którzy może oplatać grób tworząc delikatną, zieloną konstrukcję ozdobną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz