Jakie okna do domu pasywnego?

okna-do-domuW dzisiejszych czasach ludzie muszą liczyć się niemal z każdym wydawanym groszem. Dlatego też wszystkie ważne inwestycje oceniają pod względem późniejszych kosztów. Tak też jest w przypadku decyzji o budowie domu. Ludzie starają się wybierać takie konstrukcje i systemy eksploatacyjne, które zredukują jak największą ilość kosztów.

Jednym z popularniejszych pomysłów jest konstrukcja tak zwanego domu pasywnego. Budowla tego rodzaju jest podzielona na pewne przedziały cieple. Wszelkie zaś podłączenia energetyczne są skonstruowane w taki sposób, by móc tę energię oszczędzać.

Ogrzewanie domu pasywnego polega niemalże jedynie na dogrzewaniu powietrza wykorzystywanego przy wentylacji. Większość ciepła pochodzi z tego powietrza, reszta ciepła pochodzi zaś z energii słonecznej. Ta energia pomaga także przy ogrzewaniu wody i generowaniu prądu.

Bardzo ważnym elementem wykończenia domu, który może decydować o marnowaniu lub oszczędzaniu energii są okna. Powierzchnia okienna bardzo często bowiem jest miejscem uciekania ciepła, warto więc pomyśleć o oknach, które energię tę będą zachowywały. Przede wszystkim okna w tego rodzaju domu powinny być szczelne. Dodatkowe systemy uszczelnienia chronią przed utratą ciepła. Okna tego rodzaju powinny jednak mieć duży współczynnik przepuszczalności słonecznych promieni. Dzięki temu, przez powierzchnię okienną, nasz dom będzie mógł chłonąć energię cieplną, co pozwoli nam zaoszczędzić na dogrzewaniu domu.

Okna tego rodzaju nazywają się oknami pasywnymi, podobnie jak konstrukcja domu energooszczędnego. Cechują je różnego rodzaju współczynniki zapewniające oszczędność energii. Warto zainteresować się oknami pasywnymi. Ich wykorzystanie pozwoli nam w przyszłości zaoszczędzić całkiem okrągłą sumkę.

Warto pamiętać o tym, że decydując się na energooszczędną konstrukcję domu, musimy pomyśleć o wszystkich jego elementach. Nie ma sensu budować domu ze strefami powietrznymi, jeśli chcemy w nim zamontować tradycyjne okna. Przez powierzchnię okienną zgubimy bowiem bardzo wiele ciepła – innymi słowy stracimy pieniądze. Projekt domu pasywnego musi być więc przemyślany i urzeczywistniony w pełni. Tylko wtedy ma sens.

Energooszczędne konstrukcje pozwalają na oszczędność pieniędzy. To jednak nie jest ich jedyna zaleta. Dodatkowo, tego rodzaju domy, są bardzo łagodne dla środowiska. Wykorzystując odnawialne, naturalne źródła energii, nie niszczą natury – wręcz działają na jej korzyść. Nie ma bowiem mowy o emisji złych gazów do atmosfery.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz