Jakie ptaki przylatują na wiosnę?

Kiedy przylatują bociany?Wiosna to czas, w którym do życia po zimowym letargu i wegetacji budzi się cała otaczająca nas  przyroda. Cieplejsze, słoneczne dni, przelotne wiosenne deszcze oraz skracająca się regularnie noc sprzyja przyspieszonemu wzrostowi roślin, rozpoczęciu kwitnienia oraz migracji zwierząt z południa Europy.
Jak zapewne wszyscy doskonale wiemy, wiele zwierząt żyjących w latem Polsce, czy nawet będących naszymi symbolami, na zimę wylatuje do ciepłych krajów, głównie do Afryki i państw śródziemnomorskich. Czy jednak znamy wszystkie gatunki, które opuszczają zimną północ i wracają do nas wraz z rozpoczęciem wiosny?

 

Nadejście wiosny klimatycznej, która niekoniecznie musi pokrywać się ze zwyczajowym Pierwszym Dniem Wiosny wypadającym 21 marca zwiastuje szybki powrót wędrownych ptaków. Pierwszymi gatunkami, które przylatują do Polski są przede wszystkim żurawie, czajki, mniejsze ptaki brodzące oraz pięknie śpiewające skowronki, spotykane powszechnie na łąkach i polach. Ptaki te przylatują do nas mniej więcej na przełomie lutego i marca.

 

Oznaką wiosny oraz jej powszechnie znanym symbolem są również polskie bociany białe, które przylatują do nas z południa około drugiej połowy marca lub na początku kwietnia. Ptaki te muszą nierzadko pokonywać nawet kilkanaście tysięcy kilometrów w drodze ze środkowej Afryki gdzie spędzają długie, zimowe miesiące. Co ciekawe, bociany doskonale zapamiętują szczegóły otoczenia, dlatego są w stanie wrócić do gniazda, w którym się urodziły i wychowały.

 

Choć jak mówi stare ludowe przysłowie jedna jaskółka wiosny nie czyni”, przylot ogromnych stad tych ptaków w połowie kwietnia i początkiem maja rzeczywiście zapowiada nadejście długo wyczekiwane nadejście wiosny. Wcześnie przylatującymi do nas ptakami są również drozdy śpiewaki, kuliki wielkie, paszkoty, szpaki, zięby i strzyżyki. Pod koniec marca zaczynają pojawiać się również nieco rzadsze w Polsce słonki i ostrygojady. W kwietniu coraz więcej pojawia się też ptaków brodzących, żyjących nad rzekami, bagnami i jeziorami. Zlatują wtedy licznie również kukułki, dudki, rudziki i pleszki. Makolągwy, derkacze i lelki przylatują natomiast najpóźniej, bo dopiero w połowie maja.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

Dodaj komentarz