Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce?

przyczyny rozwodówWedług ostatnich danych, zdrada małżeńska jest przyczyną 24 % rozwodów. Jest to przede wszystkim złamanie przyrzeczenia wierności małżeńskiej poprzez podjęcie współżycia z inną osobą. Taki proceder może być jednorazowy lub może przerodzić się w krótko lub długotrwały związek pozamałżeński.

Problem zdrady w życiu człowieka jest obecny już od zarania dziejów. Badania opinii społecznej jasno ukazują, że wierność i lojalność seksualna zostały uznane za najważniejsze cechy stałe partnera życiowego. Niewierność jest jedną z najbardziej przykrych rzeczy, jakie mogą spotkać współmałżonków. Jak do tego dochodzi?
Jest także przyczyną wielkiego cierpienia i wywiera bardzo negatywny wpływ nie tylko na samych małżonków, ale także na ich związek. W dalszej konsekwencji na skutki rozwodu czy separacji mogą na tym ucierpieć także dzieci.

Istnieje wiele przyczyn zdrady małżeńskiej. Jest ona wynikiem elementów leżących po stronie zdradzającej. W dużej mierze są to osobiste pragnienia, samokontrola oraz okoliczności zewnętrzne. Brak satysfakcji i ogólne zniechęcenie związkiem prowadzi do zanikania więzi uczuciowych, nudy i rutyny w pożyciu małżeńskim, co nierzadko przyczynia się do rozwodu. Jeden z partnerów, odczuwający niezadowolenie ze wspólnego życia dochodzi do wniosku, iż może on ułożyć sobie życie na nowo z inna osobą, porzucając dotychczasowe. Często jednak nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takiego czynu.

Wpływ na zdradę mają również długie okresy pozostawania z daleka od partnera oraz dodatkowa obecność innych osób w najbliższym otoczeniu. Wszelkie dłuższe wyjazdy zagraniczne bądź delegacje, sprzyjają niewierności. Kolejnym czynnikiem są skłonności osobowościowe. Należy do nich przede wszystkim niedojrzałość emocjonalno-społeczna. Objawia się ona w chęci ciągłego upewniania się co do swojej atrakcyjności i poszukiwania nowych wrażeń w życiu nie tylko erotycznym. Wszystko to powoduje poszukiwanie nowych kontaktów seksualnych poza istniejącym związkiem małżeńskim.

W innych krajach, szczególnie azjatyckich i afrykańskich, zdrada ma podłoże światopoglądowe i religijne. Pewne przekonania i wyznawane normy moralne dają przyzwolenie na niewierność małżeńską. Poligamia wśród mężczyzn w takim przypadku nie jest oznaką zdrady małżeńskiej, ale przejawem prawdziwej męskości. Są to jednak ideologie typowe dla krajów islamskich, nie budzące w nich żadnego zdziwienia opinii społecznej.

Kolejnym aspektem, który może przyczynić się do zdrady współmałżonka jest nadmierny popęd seksualny. Niektórym osobom trudno jest go kontrolować, zachowując przy tym wierność w stosunku do stałego partnera. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy nie potrafią pohamować swoich seksualnych zachowań. Konsekwencje współżycia pozamałżeńskiego mogą być bardzo dramatyczne. W przypadku wysokiej aktywności seksualnej z wieloma partnerami istnieje ryzyko wystąpienia AIDS lub innych chorób wenerycznych i zarażenia nimi współmałżonka. Finał takich zachowań ma zwykle miejsce na sali sądowej podczas rozprawy rozwodowej. Bardzo często wtedy na światło dzienne wyciągane są wzajemne nieprzyjemne oskarżenia i odbywa się tzw. „pranie brudów małżeńskich”.

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią, że małżonkowie maja równe prawa i obowiązki w związku małżeńskim. Oboje są zobowiązani do wspólnego pożycia oraz wzajemnej pomocy i wierności. Współdziałania dla dobra rodziny powinno być dla nich priorytetem. W przypadku zdrady, jeżeli drugi z małżonków wiedział o tym fakcie, a pomimo tego nadal kontynuował pożycie, w pozwie rozwodowym nie będzie mógł powołać się na zdradę jako przejaw rozkładu pożycia małżeńskiego. Należy pamiętać, że instytucja małżeństwa w świetle prawa jest wspólnota dwojga ludzi budowana w oparciu o wzajemne zaufanie, dlatego więc bardzo ważnym jest, aby nie dopuszczać do empatii w tym związku poprzez zdradę, alkoholizm czy inne negatywne zachowania. Małżonkowie muszą dążyć do wzajemnej komunikacji, która prowadzi do wzajemnego zrozumienia partnerów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz