Jakie są symbole Wielkanocy?

pisanki-wielkanocneŚwięta Wielkiej Nocy to najważniejsze dni z życiu każdego chrześcijanina. Upamiętnia ono bowiem ofiarę, jaką za grzechy wszystkich ludzi złożył na krzyżu Jezus Chrystus. Jest symbolem zwycięstwa nad grzechem i zapowiedzią królowania dobra nad złem. Warto więc wiedzieć co oznaczają najważniejsze symbole Wielkanocy, między innymi baranek i jajka.

Baranek to przede wszystkim metafora Chrystusa, przypominająca jego czystość, łagodność i posłuszeństwo. Wśród pierwszych chrześcijan była ona na tyle głęboko zakorzeniona, że Jezus na malowidłach czy rzeźbach zawsze przybierał właśnie postać tego zwierzęcia. Poza tym oznacza on krwawą ofiarę, która zbliża nas do Boga.

Jajko jest symbolem życia. W mitologiach wielu ludów można znaleźć opowieść o jaju, z którego powstał świat. Dzielenie się jajkiem podczas śniadania wielkanocnego ma odniesienie do dzielenia się opłatkiem podczas Wigilii. Wcześniej jednak zostają one poświęcone, wraz z innymi specjałami, w wielkanocnym koszyku jako unikatowo udekorowane pisanki.

Woda natomiast symbolizuje oczyszczenie i odrodzenie. Wiosenne polewanie wodą miało charakter oczyszczenie przed nową porą roku. Zachowana tradycja śmigusa-dyngusa ma głównie charakter rozrywkowy. Do XV wieku były one dwoma osobnymi zwyczajami. Pierwszy z nich, czyli śmigus, polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą. Symbolizował on wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, w późniejszym okresie również z grzechu. Drugi zaś, czyli dyngus, po słowiańsku nazywa się włóczebny. Wywodzi się go od wiosennego zwyczaju składania wzajemnych wizyt u znajomych i rodziny połączonych z poczęstunkiem oraz zaopatrzeniem w żywność na drogę. Włóczebnicy przynosili szczęście a jeśli nie zostali należycie za tę usługę wynagrodzeni smakołykami i jajkami, robili gospodarzom różne nieprzyjemne psikusy.

Święta to, oprócz sfery sacrum, również okazja do spotkań z rodziną i znajomymi. Dlatego trzeba zatroszczyć się również o strawę dla ciała, nie jedynie dla ducha. Wśród świątecznych potraw nie może zabraknąć barszczu i jajek. Oczywiście na nich nie kończy się odświętne menu. Oprócz tradycyjnych posiłków musi się w nim znaleźć również coś na słodko. Wśród wielkanocnych wypieków bezapelacyjnie prym wiodą baby, mazurki i serniki. Zanim ustawimy wszystkie specjały na stole, musimy go odpowiednio udekorować. Sformułowanie „odpowiednio“ w rozumieniu każdego człowieka może oznaczać co innego. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Warto postawić na nim własnoręcznie wykonany stroik w towarzystwie pisanek.

Święta Wielkiej Nocy zdarzają się tylko raz w roku. Dlatego trzeba się do nich dobrze przygotować, aby te świąteczne dni były niezapomniane. Przecież na następne przyjdzie nam czekać kolejny rok.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz