Jakie są zalety kolektorów słonecznych?

Panel solarny na dachuW ostatnim czasie można zauważyć, iż coraz więcej osób decyduje się na kolektory słoneczne, które podobnie jak baterie słoneczne mają za zadanie pozyskać naturalną energię z promieni słonecznych. Przede wszystkim, te płaskie lub zbiornikowe czujniki mogą przybierać rożne rozmiary. Ponadto, istnieje możliwość ich zamontowania na dachu płaskim i spadzistym, na ścianie, a nawet na ziemi w ogrodzie. Oprócz tego cechują się ogromnym asortymentem, bowiem na rynku odnajdziemy kolektory słoneczne do centralnego ogrzewania z jednym zasobnikiem lub czujniki z podgrzewaczem i zasilaniem, możliwym dzięki eko kotłowi na drewno oraz kolektory do ogrzewania wody w basenach i zbiornikach.

Jakie są zalety kolektorów słonecznych?

Po pierwsze, są proekologiczne, dzięki emisji gazów cieplarnianych. Poza tym, są niesamowicie oszczędne w eksploatacji, gdyż tylko jesteśmy zobligowani do płacenia rachunków za prąd, niezbędny do uruchomienia pompy obiegowej. Do tego jeszcze mniej więcej raz na 5 lat musimy uiścić kilkaset złotych za wymianę czynnika, zwykle glikolu. Trzeba wyraźniej podkreślić to, iż ten nowoczesny system grzewczy jest w stanie zaspokajać nawet 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Kolejną sprawą jest to, iż montaż korektorów słonecznych jest dofinansowany z Ministerstwa Środowiska, a więc inwestycja nie będzie się dla nas wiązała z ogromnymi wydatkami. Nie musimy się także obawiać tego, iż kolektory wymagają skomplikowanej i drogiej konserwacji, bowiem w zupełności wystarczy okazjonalne ich czyszczenie. A, co najważniejsze pozyskiwanie energii słonecznej jest nawet możliwe w pochmurne dni.

Jakie są wady korektorów słonecznych?

Z pewnością, największych im minusem jest to, iż do wyprodukowania korektorów słonecznych używa się szkodliwych dla środowiska materiałów takich jak: kadm, arsen, tellur, selen. Ponadto, inwestycja jest bardzo droga. Owszem, otrzymujemy dofinansowanie z państwa, ale często musimy na nie czekać nawet kilka lat. Poza tym, nie opłacają się przy dużych powierzeniach, gdyż ich koszt będzie się zwracał nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Należy także mieć na uwadze to, iż podczas brzydkiej pogody w dużym stopniu spada wytwarzanie ciepłej wody i prądu, dlatego w trakcie zachmurzenia musimy dodatkowo korzystać z innych systemów grzewczych. Powinniśmy również pamiętać o ich konserwacji, a następny problem może stanowić dla nas utylizacja np. akumulatorków. Oprócz tego, kolektory cieczowe mogą zamarznąć podczas zimy lub ulec korozji, zaś kolektory powietrze bywają niekiedy hałaśliwe.
Jak widać, kolektory słoneczne posiadają zarówno plusy i minusy, dlatego trzeba uważnie je wszystkie przeanalizować i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stanowią one dla mnie zadawalający system grzewczy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz