Kiedy można starać się o dziecko po wczesnym poronieniu?

Ciąża, mimo wszystkich nieprzyjemnych dolegliwości, zmiennych humorów i bólu pleców jest pięknym i radosnym, choć nie pozbawionym zmartwień, okresem w życiu kobiety. Jedną ze spraw spędzających sen z oczu kobiet w ciąży, jest lęk o zdrowie i życie nienarodzonego jeszcze dziecka.

Często zdarza się bowiem, że ten radosny czas oczekiwania na dzieciątko zostaje brutalnie przerwany. Poronienie. To słowo kryje w sobie dramaty tysięcy par, zawiedzione nadzieje i niespełnione oczekiwania. To także ból, zarówno ten fizyczny, jak również, a może przede wszystkim ten psychiczny, związany z poczuciem straty. Jednak pragnienie posiadania dziecka jest w kobietach takie silne, że, mimo czasem paraliżującego strachu przed kolejną porażką, podejmują kolejną próbę. Kiedy można starać się o dziecko po wczesnym poronieniu? Poronienie zdecydowanie częściej zdarza się w pierwszym trymestrze ciąży. Niektóre kobiety nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że były w ciąży, i że ta ciążą samoistnie się zakończyła. Krwawienie, które jest podstawowym objawem poronienia, mogą traktować jako nietypową, bardziej obfitą miesiączkę.

Jednak wiele kobiet, zwłaszcza tych, które planują zajść w ciąże, albo wiedzione intuicją wykonują testy ciążowe już niemal od pierwszych dni wiedzą, że w ich łonie rozwija się mała istotka. I wtedy, choć od zapłodnienia mija niedługi okres, ból i poczucie straty są równie dotkliwe, jak w przypadku kobiet, które zostały dotknięte poronieniem w toku.

Każdy przypadek jest indywidualny i starania o kolejną ciąże po poronieniu. Wszystko zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od przyszłych rodziców, zwłaszcza od kobiety. Ginekolodzy różnie mówią. Jedni zalecają by odczekać przynajmniej do pierwszej miesiączki, inni, że 2 – 3 miesiące, jeszcze inni, że pół roku, że właśnie taki czas pozwoli uchronić przed kolejnym poronieniem.

Jeśli wczesne samoistne zakończenie ciąży nastąpiło dopiero pierwszy raz, zwłaszcza, gdy nie trzeba było wykonywać zabiegu łyżeczkowania macicy, kolejną próbę zajścia w ciąże można podejmować już po pierwszej miesiączce. Choć śledząc fora internetowe, można zauważyć, że zdarzają się sytuacje, gdy kobiety ponownie spodziewają się dziecka jeszcze przed pierwszą miesiączką po poronieniu.

W o wiele trudniejszej sytuacja znajdują się kobiety, które borykają się z poronieniem nawykowym. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa znalezienie przyczyn występowania poronień i podjęcie leczenia.

Próby ponownego zajścia w ciąże po poronieniu, uzależnione są także od kondycji psychicznej partnerów, a zwłaszcza kobiety. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się odbycie terapii psychologicznej, które pozwoli pogodzić się ze stratą. Niekorzystnie może działać także presja psychiczna kobiety, która kolejną ciążą może chcieć zmazać rzekomą hańbę, którą okryła się tracąc dziecko lub udowodnić sobie i innym, że nie jest „bezwartościowa”.

Dobra kondycja psychiczna i fizyczna na pewno ułatwi zajście w ciążę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz