Na czym polega badanie echa serca?

Na początku trzeba powiedzieć o tym, iż echo serca jest wykonywane za pomocą aparatu USG i jego celem jest podgląd mięśnia sercowego. Przede wszystkim, badanie polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które po odbiciu od struktur serca, ukazują się na monitorze aparatury w formie obrazu. Oczywiście, dzięki analizie tegoż zapisu możemy sprawdzić budowę i funkcję serca. Nie ulega wątpliwości to, że podczas interpretacji wyników echa serca, będziemy brali pod uwagę objętość, grubość ścian i ich kurczliwość.

Z pewnością, szczególnej weryfikacji będą podlegały również zastawki serca. Nie mniejsze znaczenie odgrywa też pomiar wielkości i pracy komór serca. Poza tym, diagnozuje się wewnątrz sercowe przepływy krwi, wady serca, nowotwory mięśnia sercowego, a także obecność płynu w worku osierdziowym. Warto powiedzieć, iż wśród wskazań do wykonania echa serca możemy wymienić m.in. bóle w klatce piersiowej, zaburzony rytm serca, nadciśnienie tętnicze, ryzyko choroby wieńcowej czy choćby jeszcze ciążę.

Warto podkreślić to, iż echo serca może być wykonywane nie tylko w gabinecie lekarskim, ale i w przychodni lub przy łóżku chorego. Ponadto, pacjent musi się ułożyć na wznak lub na boku i odsłonić klatkę piersiową. Następnie na głowicę odpowiedniego sprzętu nakłada się żel i kolejno głowicę przykłada się pod różnym kątem do klatki piersiowej w okolicach serca. Bywa, iż w niektórych przypadkach echo serca jest także wykonywane przez przełyk. W tym wypadku mamy do czynienia ze znieczuleniem miejscowym, a jeśli chodzi o dzieci ze znieczuleniem ogólnym. Kolejno lekarz wkłada głowicę jak gastroskop i przykłada do serca. Jednak musimy pamiętać o tym, by wtedy być na czczo. Obraz serca jest rejestrowany na specjalnym monitorze, a w dalszym etapie nagrany zapis poddawany jest analizie lekarskiej. Trzeba również powiedzieć o tym, iż badanie echa serca twa przeciętnie 30-90 minut, chociaż ten czas może się wydłużyć, gdy sprzęt nie będzie najlepszej jakości.

Oprócz tego, tego rodzaju badanie w żadnym wypadku nie może zagrozić naszemu zdrowiu, bowiem posiada nieinwazyjny charakter i nie wpływa niekorzystnie na organizm. A, co najważniejsze nie musimy się do niego specjalnie przygotowywać, gdyż wystarczy się odprężyć i stosować do poleceń badającego. Oczywiście, po zakończonym badaniu nie jest konieczna żadna opieka lekarska, w związku z czym jest ono całkowicie bezpieczne i w dodatku bezbolesne.

A, więc nie ma się czego obawiać, ponieważ echo serca jest niegroźne dla zdrowia, nie boli, oraz dzięki niemu możemy wykryć wszelkie nieprawidłowości w pracy serca, które bez wczesnej diagnozy i leczenia mogą się dla nas zakończyć tragicznie, nie tylko poważną chorobą, ale nawet i śmiercią.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

Dodaj komentarz