Na czym polega hipoteka odwrócona?

Inteligencja biznesowa to dość często spotykany termin. Twórcze myślenie o pieniądzach skutkuje nowymi rozwiązaniami, nowymi możliwościami operacji finansowych. Jedną z nich jest hipoteka odwrócona.

Jest to jeden z rodzajów kredytu hipotecznego (inne rodzaje: hipoteczny kredyt konsolidacyjny oraz kredyt konsolidacyjny bez hipoteki). Jest to rozwiązanie stosowane obecnie na przykład w Stanach Zjednoczonych, ale powoli zdobywa chętnych także w naszym kraju.

O co chodzi?

Chodzi o to, że osoba zaciągająca taki kredyt może cieszyć się napływem środków finansowych, zaś po jej śmierci bank przejmuje jej nieruchomości objęte uprzednio hipoteką.

Dla kogo jest przeznaczony taki kredyt?

Przede wszystkim dla osób starszych, seniorów, osób po sześćdziesiątym roku życia. Mogą to być osoby samotne lub małżonkowie (oboje jednak muszą przekroczyć wspominaną granicę wieku). Muszą być właścicielami danej nieruchomości lub jej części. Nie może ona być obciążona hipoteką. Bardzo ważną informacją jest to, że w danej nieruchomości kredytobiorca/kredytobiorcy będą mogli mieszkać do śmierci; także w wypadku, gdy jedno ze współmałżonków-współwłaścicieli umrze.

Przeznaczenie pieniędzy jest dowolne: remont, samochód, pieniądze na codzienne sprawunki… Po śmierci właściciela/właścicieli ich rodzina może przejąć nieruchomość spłacając kredyt do sześciu miesięcy od uzyskania do niego praw zawartych w testamencie. Jeśli bank pieniędzy nie otrzyma, dany budynek dostaje się w jego ręce.

Kto udziela takiego kredytu?

Oczywiście banki oraz oddziały banków zagranicznych i instytucje kredytowe, ale nie tylko. Również instytucje finansowe upoważnione do udzielania kredytów – jedynak tylko te z nich, które są objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak wygląda procedura pozyskiwania takiego kredytu?

Przede wszystkim, przyszły kredytobiorca dostanie wszystkie potrzebne dokumenty, będą one zawierały przede wszystkim wysokość kredytu, czas jego trwania oraz oczywiście wysokość oprocentowania. Całość ma być zaprezentowana na znormalizowanych arkuszach. Nieruchomość będzie wyceniona przez rzeczoznawców. Kredytobiorca ma obowiązek dbać o dany budynek/budynki.

I jeszcze na koniec, trzy przydatne informacje: to kredyt dla osób nawet bez zdolność kredytowej oraz taki, od którego można odstąpić do dziesięciu dni od chwili podpisania umowy. Istnieje też możliwość wypowiedzenia umowy w każdym momencie. Obowiązuje wtedy trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz