Skąd pochodzi nazwa Jelenia Góra?

Rodzinny urlop na ŚląskuJelenia Góra jest jednym z ważniejszych ośrodków miejskich na terenie Dolnego Śląska. To ponad 80-tysięczne miasto jest nie tylko ważnym węzłem komunikacyjnym, ale również ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Czy jednak zastanawialiście się kiedykolwiek, skąd właściwie wzięła się nazwa „Jelenia Góra”?

Leżące w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej nad rzeką Bóbr miasto ze względu na urokliwe krajobrazy przyciąga rok rocznie wielu turystów z całej Polski, jak również z Czech i Niemiec. W Jeleniej Górze, będącej polską stolicą Euroregionu Nysa ma swoją siedzibę również Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego.

O wielusetletniej historii miasta mogą zaświadczyć choćby jeleniogórskie mury obronne, powstałe jeszcze w czasach średniowiecza. Nazwa miasta ma również swoje odpowiedniki w językach europejskich. Po łacinie brzmi „Cervimontium”, „Cervigera” lub „Mons Cervi”, po czesku „Jeleni Hora”, zaś po niemiecku „Hirschberg im Riesengebirge”. Wszystkie określenia odnoszą się do obecnej nazwy Jeleniej Góry, którą to nadano miastu w 1945 roku, po włączeniu go w granice ziem polskich.

Jako ciekawostkę warto dodać, iż od wielu stuleci Jelenia Góra jako nazwa miasta zapisywana była w rozmaity sposób, w tym również łącznie (aż do 1945 roku!). W średniowieczu, skąd pochodzi większość zabytków jeleniogórskiego Śródmieścia miasto nazywano „Hyrzberc”, „Hyrspergk” lub „Hirssbergk”. Od XV-XVI wieku na Jelenią Górę mówiono już „Hirsgerg”.

Według pewnej legendy powstanie nazwy Jelenia Góra wiąże się z uczestnictwem mieszkańca dolnośląskiej osady w bitwie pod Grunwaldem. Po powrocie z wojaczki miał on ponoć zabłądzić w lesie, gdzie odnalazł go wspaniały jeleń, przypominający rycerzowi poległego w bitwie brata. Zaopiekował się więc zwierzęciem i na jego cześć nazwał okoliczną wioskę Jelenią Górą.

Wczesnośredniowieczna osada o charakterze obronnym, która powstała na początku XII wieku za panowania Bolesława III Krzywoustego i nadano jej nazwę Jelenia Góra jest dziś ważnym miastem na Dolnym Śląsku. Turyści przybywają tu ze względu na wspaniałe widoki i malownicze krajobrazy. Warto jednakże wiedzieć, iż Jelenia Góra to również ośrodek kulturalny, gdzie cyklicznie odbywają się uliczne festiwale teatralne i koncerty muzyki poważnej. Z pewnością więc warto przyjechać tu na weekendowy wypoczynek z rodziną.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

Dodaj komentarz