Zatrudnianie pracowników – jaki rodzaj umowy o pracę wybrać?

umowa o pracęW obecnych, trudnych czasach na rynku pracy każdy chciałby mieć pewną posadę, która zapewnia poczucie finansowego bezpieczeństwa. Rodzaje umów o pracę mogą przyprawić o zawrót głowy i tak naprawdę orientuję się dobrze w nich tylko osoby, dla których jest to chleb powszedni – pracownicy księgowości czy działu kadr.

Zanim podpiszemy dokumenty, powinniśmy bardzo dokładnie dowiedzieć się, z czego składa się umowa o pracę, jakie elementy są w niej niezbędne i na które kwestie należy zwrócić szczególną uwagę. Czasami pracodawcy próbują obejść prawo, aby uniknąć wyższych kosztów i zamiast umowy o pracę proponują umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Jeśli udało nam się znaleźć pracę należy zapoznać się z tym, co zawiera umowa o pracę?

Jest to bardzo ważne, żeby na początku wszystko ustalić z pracodawcą, żeby w przyszłości nie było nieporozumień. Umowa taka powinna zawierać prawa, obowiązki i pracownika i pracodawcy – w końcu to umową zobowiązująca do określonych rzeczy obie jej strony. Wszelkie załączniki, aneksy do umowy, zakaz konkurencji, zakres obowiązków powinny być spisane oraz podpisane przez obie strony umowy o pracę jako jej integralna część.

Jeśli mamy wybór i zastanawiamy się co wybrać – umowa o pracę czy umowa zlecenie i o dzieło, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla pracownika jest podpisanie standardowej umowy o pracę, która w najpełniejszy sposób zabezpiecza pracownika i jego stanowisko pracy. Świadczenia wynikające ze stosunku pracy są także bogate i doskonale zabezpieczające przyszłość pracownika w przypadku odejścia, zwolnienia lekarskiego, urlopu itp. Jeśli mamy więc możliwość wyboru zawsze wybierajmy umowę o pracę.

Przy umowie o pracę prowadzone są dokumenty pracownicze – co zawierają akta osobowe pracowników, badania lekarskie, szkolenia bhp – wszystko to leży w gestii pracodawcy i to on jest zobowiązany prowadzić teczkę pracowniczą oraz skierować pracownika na konieczne badania czy szkolenia.
Do niedawna jeszcze obowiązywała ustawa antykryzysowa, która w wielu przypadkach nie była zbyt korzystna dla pracowników.

Umowa o pracę a ustawa antykryzysowa? Obecnie przepisy uległy zmianie i po dwóch umowach na czas określony, nie wliczając w nie umowy na okres próbny, pracodawca ma obowiązek podpisać z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony, co wiąże się między innymi z dłuższym okresem wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli jednak będziemy chcieli rozstać się z pracodawcą w internecie znajdziemy wzory rozwiązania umowy o pracę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz