Co podać na wielkanocny obiad?

Wielkanoc już niebawem. Ten odświętny czas większość z nas spędza w rodzinnym gronie, wśród najbliższych nam osób. To czas, kiedy organizujemy rozliczne spotkania towarzyskie i przyjęcia. I o ile z domownikami zasiadamy do wspólnego świątecznego śniadania niedzielnego, o tyle wielkanocne obiady odbywające się zarówno w pierwszy jak i drugi dzień świąt często mają charakter o wiele bardziej oficjalny. Nierzadko zdarza się, że gościmy na nich nie tylko bliskich, ale także daleką rodzinę czy przyjaciół. Obiad taki wymaga więc od nas szczególnego przygotowania.

Jak zorganizować świąteczny obiad? Co podać na wielkanocnym spotkaniu?Obiad możemy zacząć od przystawek lub od razu podać zupy. W roli przekąsek dobrze sprawdzą się szynki czy świąteczne rolady. Nieco cięższe smakołyki, takie jak faszerowane jajka czy sałatki zostawmy na potem. Jeśli chodzi o zupy możemy postawić na tradycję i klasykę podając polski rosół. Dla nieco bardziej nowoczesnych pań domu polecamy zupy-kremy np. krem brokułowy z groszkiem czy też krem pomidorowy. Kremy podajemy z groszkiem ptysiowym bądź grzankami. Alternatywą może być barszcz czerwony z uszkami bądź też barszcz biały z kiełbaską i jajkiem, które doskonale wpisuje się w atmosferę świąt Wielkiej Nocy.

Po zupie pora na kolejne wielkanocne dania. Na świątecznym stole musi oczywiście pojawić się mięso. Ciekawym pomysłem jest podanie pieczonej karkówki z sosem musztardowym lub mielonego ciasta zawijanego w cieście francuskim. Oprócz tego podać można pieczone udka, schabowe z serem i pieczarkami albo nadziewany drób.

Mięso najlepiej skomponować z ziemniakami pure przystrojonymi koperkiem lub rzeżuchą. Zamiast pure możemy przyrządzić np. zapiekane kartofle bądź kluski śląskie.

Do mięsa podajemy także surówki. Tutaj obowiązuje pełna dowolność. Mile widziane są jednak sałatki ze świeżych warzyw, surówki z chrzanem czy sałatki z dodatkiem jajek.

Do picia możemy zaserwować owocowy kompot i wino. Po obiedzie podajemy kawę bądź herbatę oraz ciasta. Na stole powinny pojawić się serniki, babki, mazurki i makowce.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

Dodaj komentarz