Jak i czym możemy udekorować nasze okna?

dekoracja okna w saloniePojęcie, jakim jest dekorowanie wnętrz, kojarzy nam się przede wszystkim z doborem odpowiednich mebli oraz dodatków do nich a także z decyzją o tym, jakiego koloru będą nasze ściany oraz sufit i z czego wykonana zostanie podłoga. Jednakże żadna stylizacja pomieszczeń, nie nabierze realnego kształtu, jeśli pominiemy aranżacje okienne.

Urządzając swoje mieszkanie, najwięcej uwagi poświęcamy meblom oraz wszelkiego rodzaju akcesoriom ozdobnym. Tyle samo twórczej energii, powinniśmy zużytkować na aranżację naszych okien. Dlaczego to takie ważne?

Przede wszystkim dlatego, że znajdują się one najczęściej w centralnej części naszych wnętrz. Pełnią więc rolę reprezentacyjną. Poza tym, to także one wpływają w ogromnej mierze na nasze samopoczucie dostarczając odpowiedniej ilości światła i chroniąc nas przed przegrzaniem. Warto więc, by były one odpowiednio wyróżnione. Co jest nam zatem potrzebne, by prawidłowo udekorować nasze okno?

Po pierwsze, potrzebne jest nam dokładne określenie, jaką rolę będzie pełniła dekoracja okienna. Czy chcemy, by wpuszczała ona sporo światła – co jest szczególnie cenne i ważne wtedy, gdy za oknem panuje chłód a aura nie szczędzi nam pochmurnego nieba. Czy też wolimy by w naszym pomieszczeniu panował klimat bardziej kameralny. Ilustracją pierwszego zastosowania może być nowoczesna dekoracja okien w salonie. Do jej wykonania potrzebne będą nam wszelkiego rodzaju prześwitujące i zwiewne tkaniny. Mile widziane są więc materiały takie jak: tiul, jedwab czy połyskujące tafty. Jeśli brakuje nam pomysłu co do tego, w jaki sposób upiąć firany czy jaką formę nadać zasłonom, możemy wykorzystać w tym celu gotowe zestawy firan i zasłon. Podobnych rozwiązań wymaga również pogodna aranżacja okien balkonowych.

Ilustracją drugiego rodzaju stylizacji okiennych może być z kolei romantyczna aranżacja okien w sypialni. Do jej wykonania potrzebne będą nam ciężkie zasłony oraz zupełnie białe firanki. Z tych drugich możemy zrezygnować, jeśli widok rozpościerający się za oknem tworzy ciekawy krajobraz. Do kameralnej stylizacji okna w sypialni możemy również wykorzystać ozdobne karnisze – najodpowiedniejsze to te wykonane z drewna.

Ważnym elementem aranżacji okiennych jest także parapet oraz to, co zawiśnie w samym oknie. Jako dekoracje na parapet możemy wykorzystać różnego rodzaju ceramikę. Gdy szykujemy świąteczne dekoracje okien, wówczas na parapecie mogą pojawić się wszelkiego typu ozdoby tematyczne nawiązujące do danego święta. Dekoracja okien kuchennych z kolei sprzyja temu, by na parapecie pojawiły się rośliny (zioła, przyprawy) w kolorowych ceramicznych lub wykonanych z innego surowca doniczkach. Chcąc uświetnić nasze stylizacje okienne możemy też wykorzystać ozdoby do powieszenia w oknie. Mile widziane są tu wszelkiego rodzaju szklane witraże oraz wykonane z barwionego szkła figurki czy kwiatki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz