Jak tanio odnowić kuchnię?

mała-kuchnia-po-remoncieNie da się ukryć, że każde pomieszczenie w domu wymaga co pewnie czas odświeżenia. Zmieniająca się moda nie omija także sfery aranżacji wnętrz i to co było hitem kilka lat temu, teraz jest przeżytkiem. Konieczność mniejszego lub większego remontu jest zazwyczaj szczególnie widoczna w kuchni, gdzie meble i sprzęty są nieustająco narażone na działanie wysokich temperatur i wilgoci. Niestety nie zawsze potrzeba remontu idzie w parze z zasobnością portfela… Jak zatem szybko i niewielkim kosztem odświeżyć wygląd naszej kuchni?

Na pierwszy ogień możemy wziąć kuchenne szafki i szafy. Jeśli nie są bardzo zniszczone, możemy pomalować tylko zewnętrzną stronę drzwiczek, w innych przypadku odświeżyć musimy także korpusy. Jeśli mamy niewielką kuchnię, trzymamy się żelaznej zasady, że jasne barwy optycznie powiększają. Przy obszernej kuchni możemy pozwolić sobie na nieco większe szaleństwo kolorystyczne. Drzwiczki możemy dodatkowo ozdobić naklejkami lub pomalować je za pomocą szablonów.

Sprytnym, szybkim i tanim trikiem jest wymiana okuć meblowych. Nowe klamki, gałki i uchwyty nie kosztują wiele, a mogą nadać meblom zupełnie nowy wygląd. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet wymiana tylko niewielkich elementów, jakiś nowy element, mogą wprowadzić całkowicie nową jakość stylistyczną.

Jeśli o drobiazgach mowa – przy jasnej kolorystyce mebli i ścian świetnie będą wyglądać dodatki w mocnym, intensywnym kolorze. Przy obecnej szerokiej ofercie różnorodnych ‘gadżetów’ ich wybór będzie prawdziwą przyjemnością. Możemy ponadto zdecydować się na powieszenie nowych obrazków, ustawienie innych roślin doniczkowych (obecnie bardzo modne jest hodowanie ziół w doniczkach). Jeśli w naszej kuchni gości sofa lub narożnik, wymiana tapicerki lub dodatek kolorowych poduszek odświeżą ich wygląd.

Może warto rozważyć wymianę oświetlenia? Tradycyjne lampy i żyrandole pomalutku wypierane są przez nowoczesne oświetlenie punktowe. Małe lampki halogenowe na listwie umiejscowione nad blatem i w kilku innych miejscach doświetlą pomieszczenie i ułatwią wykonywanie codziennych kuchennych czynności.

Na deser możemy zostawić sobie aranżację okna w kuchni. Naprawdę można się zdziwić, ile da wymiana firanek i zasłon na nowe, modne. Przykładowo, przez pewien czas zapomniane zazdrostki obecnie wracają do łask i nadają kuchniom wyjątkowego, przytulnego klimatu, a z drugiej strony absolutnym hitem są firanki makaronowe i panelowe. Nie muszą już być śnieżnobiałe, równie efektownie prezentują się kolorowe. Można też całkowicie zrezygnować z firan na rzecz żaluzji lub rolet.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz