Jakie firanki wybrać do salonu?

firany-i-zasłony-do-salonuTrudno wyobrazić sobie elegancki salon bez firan. Te standardowe elementy wyposażenia pełnią kilka bardzo istotnych funkcji. Przede wszystkim ich podstawowym zadaniem jest oczywiście nic innego jak zachowanie prywatności. To oczywiste. Firanki, niezależnie od pomieszczenia w którym się znajdują, spełniają tę samą funkcję. Ale to nie wszystko. Firany, szczególnie te salonowe, są bardzo istotne również z punktu widzenia… dekoracji. Salon to przecież jedno z najbardziej reprezentatywnych pomieszczeń w całym domu. To tutaj przyjmujemy gości i dlatego zależy nam, by to pomieszczenie prezentowało się jak najlepiej. Im lepsze bowiem wrażenie zrobi na gościach tym lepiej.

Ale oczywiście wnętrza naszego domu czy mieszkania aranżujemy nie tylko pod kątem gości. Tak naprawdę robimy to przede wszystkim dla siebie. Zależy nam na tym, by czuć się dobrze we własnym domu. A gdy pomieszczenia urządzone są naprawdę z gustem, to wtedy atmosfera w mieszkaniu jest jeszcze lepsza. Zadaniem firan, także tych znajdujących się w salonie, jest dozowanie odpowiedniej ilości światła. Z jednej strony firanki mogą zatrzymywać światło słoneczne, a z drugiej mogą dawać odpowiednią ilość cienia. Wszystko w zależności od potrzeb i upodobań.

Firanki znajdujące się w salonie zazwyczaj są bardzo długie (w przeciwieństwie np. do firanek kuchennych). Jeżeli zależy nam na odpowiednim rozświetleniu oraz nasłonecznieniu salonu, to powinniśmy wybierać takie firany, które będą wykonane z jasnego, delikatnego oraz transparentnego materiału. Wtedy możemy liczyć na to, że światło zostanie efektywnie rozproszone po całym pokoju. Jeżeli zależy nam na tym, aby pomieszczenie wypełniało delikatne, lekkie światło, to wtedy bardzo wybierać firanki wykonane z cienkich oraz lekkich tkanin (np. z muślinu), organzy, szyfonu, tiulu czy batystu. Ten ostatni jest zdecydowanie najmniej transparentnym spośród wymienionych materiałem.

Aby firany jeszcze bardziej cieszyły oko warto wykorzystać kilka sztuczek. Do zwykłych, długich i pozornie tylko standardowych firanek z muślinu czy szyfonu można dodać ozdobny lambrekin. To nic innego jak dekoracyjny pas materiału, który znajduje się w górze okna. Zazwyczaj lambrekin jest jednokolorowy, ale znajdziemy również wersje dwukolorowe. Czasem lambrekiny zakończone są ozdobną lamówką albo fantazyjnym upięciem.
Sposobów na aranżacje salonowych firan jest mnóstwo. Warto określić nasze potrzeby i dokładne upodobania. Na tej podstawie uda się dobrać właściwe rozwiązanie.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

One Comment

  1. Aneta 10 grudnia 2012 09:57 Odpowiedz

    Firanki nadają pomieszczeniu odpowiedniego klimatu. Nie wyobrażam sobie, aby zabrakło tego elementu w moim salonie. Ja uwielbiam klasyczne wzory i często lubię wymieniać firany na nowe. Kupuję je zazwyczaj w sklepie http://www.kaszmir-firany.pl, bo mają tam bardzo duży wybór i za przesyłkę płaci się grosze. Moi znajomi zawsze mnie chwalą, że salon urządzony jest z gustem.

Dodaj komentarz