Jakie płytki wybrać do kuchni?

tanie-plytki-do-kuchniBardzo często można się spotkać z tym, że w kuchni ściany i podłoga wykładane są płytkami. Nic dziwnego, to bardzo praktyczne rozwiązanie. Przede wszystkim łatwo utrzymać je w czystości, a w końcu w kuchni wyjątkowo często zdarza się że jedzenie gdzieś kapnie. Ważne jest również to, że jeśli znajdzie się odpowiednie płytki, ich zakup i ułożenie nie będą bardzo drogie.

Decydując się na podłogę z płytek trzeba zwrócić szczególną uwagę na to czy nie będzie ona śliska. Kafelki podłogowe robione są z różnych materiałów oraz mogą być pokrywane specjalnymi warstwami. Najlepiej jest zebrać jak najwięcej informacji na ten temat jeszcze przed zakupem płytek. Ponieważ oprócz tego, że kafelki powinny być antypoślizgowe, ważna jest także odporność na ścieranie, chłonięcie wody i urazy mechaniczne. Z pewnością pod tym względem dobrze sprawdzają się płytki gresowe. Jednak na przykład gres polerowany, efektownie wyglądający, może być nieco śliski. Pod tym względem chyba wygrywa z nim terakota. Z drugiej strony producenci wszelkich płytek podłogowych do kuchni, łazienki, salonu czy na taras przykładają coraz większą wagę do zwiększania bezpieczeństwa ich użytkowania. Szukają rozwiązań jak je wzmocnić i zapobiec jakimkolwiek wypadkom.

Oczywiście kupując płytki podłogowe do kuchni kierujemy się przede wszystkich ich wyglądem oraz również ceną. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Różnorodność rozmiarów, kolorów i wzorów także. Trzeba więc najpierw dobrze zastanowić się jaki mamy pomysł na kuchnię oraz ile możemy wydać. Kafelki będą w dużym stopniu współtworzyć klimat kuchni. Ich kolor będzie nadawał jej pewnego charakteru. Można oczywiście wybrać nieco inne płytki na ścianę, a inne na podłogę. Przyjęło się, że kafelki podłogowe powinny być większe od ściennych. Dotyczy to tylko kuchni, w łazience obowiązują już inne zasady.

Z pewnością pewien styl kuchni będzie też podyktowany sposobem ułożenia płytek. Można je kłaść prosto, na skos albo w karo. Jeśli zatrudni się do tego specjalistę, z pewnością porządnie i solidnie wykona on taką pracę. Najpierw zaplanuje jak układać płytki, następnie przygotuje grunt i klej, w końcu ułoży płytki i wykona fugi. Jednak jeśli ktoś czuje się na siłach, może sam spróbować ułożyć płytki podłogowe czy ścienne w swojej kuchni. Nawet w Internecie znajduje się wiele porad jak to robić. W efekcie uzyskamy ładną i praktyczną podłogę, tylko niestety… zimną. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się ogrzewanie podłogowe. Trzeba je oczywiście zamontować zanim położy się kafelki. Ten sposób ogrzewania jest bardzo przyjemny i ekonomiczny.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

Dodaj komentarz