Ile kosztuje dom letniskowy?

tani-domek-na-latoMarzysz o kupnie własnego domku letniskowego, ale nie wiesz jakiego rzędu wydatek cię czeka? Bez wątpienia kilkunastu tysięcy złotych. Cena jednak nie jest taka sama dla wszystkich modeli. Od czego więc będzie zależało zróżnicowanie?
Z pewnością wpływ na koszty będzie miał metraż. Dla nikogo z pewnością nie będzie zaskoczeniem, że niewielkie domki rekreacyjne będą tańsze od modeli o dużej powierzchni, zbliżonej do tradycyjnego domu. Kolejnym aspektem jest budulec. Inne będą ceny domków z drewna, zupełnie odmienne zaś modeli murowanych.
Olbrzymi wpływ na cenę będzie miało miejsce, na którym stanie bądź już się znajduje domek. Oczywiście najwyższe stawki będą panowały w miejscowościach najchętniej odwiedzanych przez turystów. Jak wiadomo Polacy najchętniej wyjeżdżają nad morze albo na drugi koniec kraju, czyli w góry. Dlatego właśnie domki nad wodą bądź pod górami figurują na początku listy pt. „cena“.

Równie ważnym czynnikiem jest przeznaczenie domku. Może to być bowiem typowo letniskowy budynek, który będziemy odwiedzać jedynie podczas wakacji. Wprost idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zakupienie gotowego domku rodem z Holandii, Szwecji, Kanady czy Anglii. Jeśli jednak pragniemy użytkować domek przez dwanaście miesięcy musimy pomyśleć o jego dokładniejszym przygotowaniu. Najważniejsze w chłodne dni jest oczywiście ogrzewanie. Całoroczne domki rekreacyjne koniecznie muszą być ocieplone. Najlepiej do tego zadania nadają się murowane domki.

Właścicielem rekreacyjnego domku można stać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to postawienie na samodzielną budowę. Wtedy pierwszym krokiem będzie wybranie projektu domku. Później nadchodzi czas formalności związanych z budową. Najważniejsza z nich to oczywiście pozwolenie na budowę. Jest ono konieczne, ponieważ w przeciwnym wypadku cała nasza praca pójdzie na marne. Domek stojący bezprawnie będzie musiał zostać rozebrany. W przypadku domków letniskowych wymagane jest pozwolenie identyczne jak w przypadku domów jednorodzinnych. Nie jest to bowiem obiekt tymczasowy, a jedynie taki można wybudować tylko i wyłącznie nie podstawie zgłoszenia.
Budowa domku rekreacyjnego wymaga zarówno sporo pieniędzy, jak i czasu. Pierwsze z wymienionych ciężko będzie zmniejszyć. Można jednak zaoszczędzić drugie. Jak tego dokonać? Kupując gotowy domek pod klucz.

Nie ma sensu oszukiwać się, że zakup własnego domku rekreacyjnego nie jest luksusem. Wydanie kilkunastu tysięcy złotych dla niektórych jest po prostu niemożliwe. Zasobność portfela zawsze ma wpływ na jakość naszego wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie mając złotej karty kredytowej jesteśmy skazani na tzw. wakacje pod gruszą, czyli w domu. Letniskowy domek bowiem można również wynająć. Na ten krok stać już większość naszego społeczeństwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz