Na Krym można podróżować różnie: samolotem, pociągiem lub samochodem. Ta ostatnia opcja, chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać mało atrakcyjna i męcząca, ma wiele zalet. Po pierwsze podróżować można w co najmniej 5 osób, więc koszty paliwa rozkładają się na uczestników, po drugie postoje ustala się samemu, co daje możliwość odwiedzenia większej ilości ciekawych miejsc a reportaż zdjęciowy z takowej wycieczki z pewnością będzie pokaźny. Wyjazd samochodem jest atrakcyjny także z tego względu, że nie jesteśmy uzależnieni od innych środków komunikacji miejskiej, na którą za naszą wschodnią granicą, aby dojechać w konkretne miejsce trzeba nieraz czekać i to długo, zwłaszcza, kiedy spóźnimy się na odjazd busa, autobusu czy nawet pociągu.
Kiedy już wyliczymy zalety wycieczki samochodem na Półwysep Krymski i przekonają nas one o tym, aby w taki sposób tam dojechać trzeba załatwić szereg ważnych spraw przygotowujących do podróży. Praktyczne informacje turystyczne to skarb w takim wypadku. Trzeba pamiętać przede wszystkim o dokładnym przeglądzie samochodu przed trasą liczącą ponad 1600 kilometrów z Warszawy do Symferopola. Przedtem należy ustalić z jakich dróg będziemy korzystać. A z pewnością będą to te główne trasy, inne, choć krótsze, nie są w najlepszym stanie i mogą znacznie wydłużyć przejazd.
Jeśli jesteśmy właścicielem pojazdu wystarczy, że jako kierowca będziemy mieć przy sobie prawo jazdy, ważny na sześć miesięcy paszport (od chwili przekroczenia granicy), wiza nie jest konieczna jeśli jest to pobyt nie dłuższy jak 90 dni. Ubezpieczenie OC trzeba mieć oczywiście, AC w wielu przypadkach jest uznawane na Ukrainie, jednak nie obejmuje kradzieży a komunikacyjne ubezpieczenie należy wykupić na przejściu granicznym, chyba, że ma się Zieloną Kartę. Przepisy nakazują wypełnienie deklaracji celnej co do kwoty pieniędzy jaką można mieć przy sobie.
Najwięcej jeśli chodzi o wjazd samochodem na teren Ukrainy formalności związanych jest z przekroczeniem granicy. Kierowca dostaje karteczkę, na której musi zgromadzić 3 stemple służb granicznych i dodatkowo wypełnić kartę migracyjną, uwzględniającą imię i nazwisko, numer paszportu i adres tymczasowy na Ukrainie. Część karty kierowca powinien cały czas posiadać przy sobie aż do momentu wyjazdu, kiedy zostanie mu ona odebrana. Najlepszym przejściem dla pojazdów udających się na Ukrainę jest Korczowa, gdyż Medyka bywa bardzo zatłoczona.
Zwolenników takiego wyjazdu na Krym być może jest tak wiele jak i przeciwników, ale w końcu nie każdemu może podobać się taka opcja podróżowania. Po prostu trzeba lubić jazdę samochodem i taką turystykę dalekobieżną.