Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze komputera?

Klawiatura to jedno z podstawowych narzędzi pracy większości z nas. Kartka papieru i długopis to już coraz rzadziej używane narzędzia pracy. Obecnie zarówno w pracy zawodowej, szkole czy na studiach większość wymaganych od nas dokumentów tekstowych powinna być wykonana w wersji elektronicznej.

Dlatego warto uświadomić sobie, że używając do pisania tylko dwóch palców i patrząc w tym czasie na klawiaturę, jak to robi większość ludzi, poświęcamy na pisanie znacznie więcej czasu, niż w przypadku osób, które opanowały technikę pisania bezwzrokowego przy użyciu dziesięciu palców. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie, a nauczenie się tej umiejętności wcale nie jest trudne.

Pisząc bezwzrokowo, nie musimy spoglądać bez przerwy na przepisywany tekst, a dzięki temu działamy znacznie sprawniej.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele programów do nauki szybkiego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze, takich jak np. Mistrz Klawiatury online, który znakomicie wypracuje w nas przyzwyczajenie odpowiedniego ułożenia palców, Rapid Typing Typing Tutor o różnych stopniach trudności, QWERTY, w którym nauka polega na przepisywaniu tekstu wyświetlanego w oknie programu, MaxType LITE Typing Tutor, który mierzy prędkość pisania i generuje raporty postępów.

Inne znane i sprawdzone programy do nauki szybkiego pisania na klawiaturze to Klawiaturka – ten program zapamiętuje nasze postępy w nauce i automatycznie wybiera lekcje do powtórki czy też TypeTest, w którym możemy ćwiczyć tempo pisania przepisując słowa krótkie, długie, całe zdania zdania lub własne pliki txt.

Możemy korzystać z programów do nauki pisania online, możemy taki program również kupić, a niektóre pobrać darmowo ze stron internetowych. Ucząc się, wypracowujemy umiejętność używania wszystkich palców obydwu rąk. Zazwyczaj na ekranie wyświetla się nam klawiatura z podświetlonymi na różne kolory znakami – kolory mówią, którymi palcami powinno się uderzać poszczególne klawisze, np. lewy serdeczny wciska x, s, w i 3, a prawy wskazujący n, m, h, j, y i tak dalej.

Należy więc zapamiętać, gdzie leży jaki klawisz. Naukę zaczynamy od stukania jednym palcem, potem dodajemy kolejne, aż z upływem czasu uzyskujemy satysfakcjonujące nas tempo. Wystarczy systematyczna praca przez około dwa tygodnie, a pozyskane efekty zaszokują nas samych. Korzystając z darmowych programów online można otrzymać również certyfikat poświadczający zdobyte umiejętności.

Podczas nauki ważna jest swobodna, lecz wyprostowana postawa i wygodne, odpowiednio dobrane krzesło. Na rozpoczęcie kursu szybkiego pisania warto też wybrać odpowiedni czas, w którym mamy możliwość regularnego ćwiczenia, gdyż istotna jest systematyczność.

Klawiatura to podstawowe urządzenie służące nam do komunikowania się z komputerem – za jej pomocą piszemy e-maile, wypracowania czy artykuły, sterujemy programami. Warto zatem nauczyć się szybkiego pisania na klawiaturze, nie tylko zaoszczędzimy sporo czasu, ale także nie będziemy musieli zbyt długo nadwyrężać swojego wzroku i nadgarstków. Każdy z nas może nauczyć się szybko pisać, jednak trzeba pamiętać, że jak każda nowa umiejętność, wymaga to ćwiczeń i samozaparcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz