Jak pomóc dziecku wyleczyć dysleksję?

W ostatnim czasie można zauważyć, iż ze zjawiskiem dysleksji mamy do czynienia coraz częściej. Dotyczy ono zarówno dzieci jak i dorosłych, a gdy nie jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowana prowadzi do poważnych trudności w nauce, a także w normalnym funkcjonowaniu w życiu dorosłym. Trzeba zaznaczyć to, iż objawia się ona zaburzeniami w czytaniu i pisaniu nawet u dzieci , które prawidłowo się rozwijają i teoretycznie nie powinny się borykać z owymi problemami.

Jak walczyć z dysleksją?

W pierwszej kolejności należy powiedzieć o tym, iż ogromne rezultaty w leczeniu dysleksji przynosi terapia zajęciowa, której celem jest usprawnienie zaburzonych funkcji wzroku, słuchu i ruchu. Oczywiście, różnego rodzaju ćwiczenia językowe czy ruchowe mogą być także wykonywane w domu, ale wyłącznie zgodnie z zaleceniami terapeuty. Z pewnością, zajęcia kopensacyjno-korekcyjne muszą się odbywać w długim czasie, ponieważ na pierwsze wyniki czekać trzeba nawet miesiącami. Ważna jest tutaj mobilizacja dziecka do pracy, nawet gdy rezultaty ciężkiej pracy są znikome. Przede wszystkim, ogromną rolę odgrywa tu doskonalenie techniki czytania i pisania, gdyż tylko wtedy najmłodsi mogą w pewnej części zniwelować swoje problemy w nauce. Poza tym, w przypadku dyslektyków coraz częściej stosowana jest także terapia logopedyczna z elementami Dennisona bądź terapia sensoryczna.

Z pewnością, w zawalczeniu dysleksji są bardzo przydatne gry dydaktyczne, gdyż dziecko poprzez zabawę szybciej i chętniej się uczy oraz zapamiętuje wzorce poprawnej pisowni. Mile widziane są tu układanki, plansze, klocki, puzzle, w szczególności w wersji elektronicznej, gdyż jak wiadomo, maluchy uwielbiają spędzać czas przed komputerem. Ponadto, gry ortograficzne w wersji on-line charakteryzują się bogatą szatą graficzną, wspaniałymi efektami dźwiękowymi i atrakcyjną treścią. Nie zapominamy również o audiobookach, które są przydatne w przyswajaniu np. treści lektur szkolnych, kiedy do uczeń nie jest w stanie przeczytać tekstu literackiego, gdyż mylą się mu litery i w ogóle nie rozumie, o czym jest książka.

Trzeba także pamiętać o tym, iż z myślą o dzieciach z zaburzeniami w pisaniu oraz czytaniu powstają równe programy mające na celu walkę z tymi trudnościami. Mowa tu choćby o Ortograffitti, adresowanym głownie do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum i obiektywnie należy stwierdzić, iż dyslektycy, którzy w nim uczestniczą naprawdę mają mniejsze kłopoty w nauce niż dotychczas. Poza tym, coraz częściej organizowane są specjalne kursy dla dyslektyków, na których uczą się, jak sprostać swym problemom w czytaniu i pisaniu oraz jak walczyć ze swymi słabościami.

Nie ulega wątpliwości to, iż dysleksji nie można całkowicie wyleczyć, ale można zminimalizować jej objawy, co wymaga niemałej pracy zarówno ze strony dziecka, rodziców i nauczycieli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz