Jak samodzielnie aranżować wnętrza?

Korzystanie z usług aranżera wnętrz kosztuje i to czasem sporo. Ponadto bywa i tak, że koszt stworzenia nowego wnętrza przekracza kwotę wymienioną w kosztorysie. Co zrobić w tej sytuacji? Osoby o bogatej wyobraźni i wyczuciu stylu, o dobrym guście mogą skorzystać z programów do aranżacji wnętrz, aby wykonać na przykład projekt kuchni w bloku mieszkalnym, projekt małej łazienki czy przetestować swoje pomysły na urządzenie pokoju dla dziewczynki. Rozwiązania tradycyjne (papier, ołówek i linijka) są także dostępne.

Pamiętajmy jednak, że zawodowi aranżerowie spędzają kilka lat na studiach, aby móc dobrze wykonać późniejsze zlecenia. Niezrażonych tymi informacjami, zapraszam do krótkiego poradnika.

1. Najważniejsza rzecz to meble. Możemy skorzystać z darmowych katalogów dzięki, którym łatwiej będzie nam aranżować wnętrze (dostarcza je na przykład „IKEA”), albo zdecydować się na meble produkowane na zamówienie. Pamiętajmy, ze elementy wyposażenia naszych wnętrz powinny być wygodne, praktyczne i muszą nam się podobać. Nie ma sensu inwestować w rozwiązania będące obecnie na topie, które będą mijać się z naszym gustem. Lubimy przesadę? Idźmy w tym kierunku! Pociąga nas ascetyczność wnętrza jak w celi tybetańskiego klasztoru? Cóż, na pewno nie zapłacimy wiele.

2. Obok mebli bardzo ważne są dodatki, takie jak na przykład: misa na owoce, wazony, obrazy/fotografie naścienne, figurki dekoracyjne. Muszą łączyć się z resztą wyposażenia wnętrza.

3. Ustalmy, co dominuje w danym wnętrzu, jaki styl, jak barwa.

4. Ustal przeznaczenie danego wnętrza i ile osób będzie w nim stale przebywało.

5. Pamiętaj, że asymetryczne ustawienie mebli jest dobre dla pomieszczeń niesłużbowych, domowych, nieoficjalnych.

6. Pamiętaj o kontrastach: meble ciężkie, o sporej bryle połącz z delikatnym akcentem, zaś ostre, kanciaste linie – z liniami zakręconymi, falistymi. Biel wystroju sypialni przełam czerwienią poduszek i bibelotów.

7. Plan. Narysuj na kartce/wpisz na odpowiednie okna dialogowe w programie do tego przeznaczonym wymiary pomieszczenia. Ustal lokalizację ważnych punktów: gniazdek, kaloryferów, drzwi, okien. Następnie zmierz meble i przeskanuj ich wymiary. Ustal punkt ogniskowy, do którego meble będą zwrócone przodem. Mozę to być na przykład telewizor, kominek w salonie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz