Jak upiec dobry biszkopt?

sprawdzony-przepis-na-biszkoptDomowe wypieki to między innymi pulchne i smaczne biszkopty. Stanowią one bazę dla wielu innych ciast, takich jak torty, makowce i desery z galaretką. Ich przygotowanie wbrew obiegowej opinii nie jest trudne, potrzebujemy tylko odrobinę cierpliwości i dobre jakościowo składniki. Przede wszystkim jajka powinny być świeże, bo to one sprawiają, że biszkopt odpowiednio wyrasta i jest puszysty. Duże znacznie ma także rodzaj mąki. Może być zwykła lub tortowa bądź też w wersji dla osób będących na diecie i uczulonych na gluten – skrobia ziemniaczana lub kukurydziana. Istnieją dwa sposoby przyrządzenia biszkoptu; na zimno i na ciepło.

W tym na zimno najlepiej jest oddzielić białka od żółtek, ubić osobno pianę z dodatkiem cukru przy pomocy miksera a kiedy masa pozyska gęstą i kremową konsystencję, dodawać po jednym żółtku, nadal wolno miksując. Mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia należy wmieszać w pianę jajeczną przy pomocy widelca lub łyżki drewnianej. Dobrze jest ją wcześniej przesiać przez sito, będzie wtedy lżejsza, napowietrzona i pozbawiona grudek. Natomiast mieszając całość przed wylaniem na blachę musimy starać się, by wykonywać to delikatnie i niezbyt szybko.

Z kolei biszkopt na ciepło ubija się „na parze” stawiając naczynie z całymi jajami i cukrem na garnku z ciepłą lub wolno gotującą się wodą jednak tak, aby temperatura pary nie przekraczała 40 °C. Od razu zabieramy się do miksowania, aby jajka nie ścięły się, a po uzyskaniu sztywnej i pulchnej masy łączymy ją z mąką i proszkiem do pieczenia. Tak przygotowane ciasto może posłużyć do wypieku blatu biszkoptowego na tort lub roladę. Te drugie są smaczne przede wszystkim za sprawą kremu i galaretki stanowiących jej główne nadzienie. Chcąc przygotować taką roladę, ciasto po upieczeniu należy zrolować w wilgotną ściereczkę, a po wystygnięciu posmarować dowolnie przygotowaną masą i ponownie zawinąć.

Z kolei dietetyczne lub bezglutenowe biszkopty przyrządza się z mąki kukurydzianej wymieszanej z ziemniaczaną. To nadaje im lekkości, są mniej kaloryczne i przede wszystkim nie zawierają glutenu, który jest groźny dla osób uczulonych na ten właśnie składnik większości zbóż. Można je kupić gotowe w postaci ciastek, ale można też wykonać je samemu. Wypiek biszkoptów to sama przyjemność i nietrudne zadanie. Każda gospodyni z pewnością ma swój wypróbowany przepis na to jak uzyskać pulchne dobrze wyrośnięte ciasto. Natomiast jeśli dotąd nie udawało się nam upiec dobrego biszkoptu to warto poszperać w Internecie, gdzie na wielu stronach znajdziemy przydatne porady.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz