Czy samochód na wodór jest bezpieczny?

bezpieczenstwo-samochodu-wodorowegoWodór jest paliwem przyszłościowym. Przyjazny dla środowiska i pozyskiwany z różnych źródeł, także odnawialnych, stanowi o pewnym przełomie w dziedzinie motoryzacji. Już od dawna stosowany jako paliwo rakietowe i do samolotów, teraz staje się dobrem codziennego użytku. Za takim jego wykorzystaniem przemawiają wyróżniki wskazujące na oszczędności eksploatacyjne i zmniejszenie emisji spalin. Napędzanie autobusów wodorem jak też samochodów osobowych i ciężarowych, daje bardzo dobre efekty, chociaż do najtańszych nie należy. Pojawiają się również dylematy czy aby na pewno napędzanie samochodów wodorem jest bezpieczne.

Jest to pierwiastek występujący w postaci gazowej jak i ciekłej. Jego postać lotna to stan naturalny natomiast postać ciekła musi być przechowywana w temperaturze poniżej -240 stopni C. W obu postaciach jest to substancja bardzo wybuchowa. Najlepszym dowodem na to jest fakt, iż wykorzystywano go do konstruowania bomb wodorowych. Sprężony wodór potrzebuje niewielkiego bodźca, który spowoduje wybuch. Jednakże już po pierwszych próbach wykorzystania wodoru dla zasilania samochodów okazało się, że może być w pełni bezpieczny przy generowaniu dodatkowych korzyści dla użytkownika. Toteż zaczęto tworzyć bezpieczne ogniwa paliwowe.

Są one odpowiednio zbudowane oraz wypełniane poza samym wodorem, innymi związkami chemicznymi. Między innymi wykorzystuje się katalizator, który zapewnia bezpieczny i prawidłowy przebieg reakcji utleniania wodoru, z którego ma powstać prąd do zasilania pojazdu. Proces wyodrębniania wodoru następuje głównie z borowodorków, co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo wykorzystania wodoru jako paliwa, ponieważ ich przechowywanie następuje w sposób niezagrażający użytkownikom jak i magazynującym.

Czysty wodór natomiast jest o wiele bardziej niebezpieczny. Butla zainstalowana w samochodzie na wodór może mieć różną pojemność a sam wodór różną postać. Najbezpieczniejszą będzie proszek, który uaktywni się dopiero w momencie samej reakcji. Same ogniwa paliwowe w samochodach już funkcjonujących na rynku są odpowiednio zabezpieczane na wypadek zdarzenia drogowego. Wszelkie testy są skierowane na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dla osób poruszających się samochodami tak z silnikiem wodorowym jak i ogniwami paliwowymi. Stosuje się specjalne ramy wokół systemu ogniw, absorbujące uderzenie podczas ewentualnej stłuczki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz