Czy warto nadać dziecku imię Tadeusz?

Imię odgrywa ważną rolę w życiu dziecka, gdyż nieustannie mu towarzyszy, od narodzin po śmierć. Dlatego przed rodzicami, którzy muszą dokonać jego wyboru, stoi nie lada zadanie. Przede wszystkim, decydując się na określone imię, mogą sugerować się modą, literują czy filmem, a czasami też maluch dziedziczy imię po ojcubądź dziadku.

Nie ulega wątpliwości to, że pewne imiona raz są modne, innym razem uznawane wręcz za obciachowe, a w ostatnim czasie znowu na czasie są te, które jeszcze do niedawna uznawane były za staroświeckie, a z pewnością zalicza się do nich Tadeusz.

Ogromną zaletą tegoż imienia jest wiele krótszych form i spieszczeń, które możemy uzależniać od wieku chłopca. Otóż, do maluszka możemy się zwracać Tadeuszek lub Tadzio, natomiast do nastolatka raczej będziemy mówili Tadek, Tadzik, a nawet Tadko, a gdy mężczyzna osiągnie wiek dojrzały, jak najbardziej będzie odpowiednia forma podstawowa imienia, czyli Tadeusz. Trzeba powiedzieć jeszcze o tym, iż niektórzy uważają, że od dziecka powinniśmy używać pełnego imienia, gdyż wszelkie skrócone formy, zwłaszcza gdy będą udziwnione typu Tadziulek, mogą wywoływać niechęć dziecka do swego imienia.

Kolejnym plusem tegoż imienia jest jego unikatowość, bowiem współcześnie jest ono raczej rzadko nadawane dzieciom. Ale z drugiej strony Tadek będzie się wyróżniał z tłumu, gdyż w szkole nie będzie jednym z wielu Marków, Łukaszów czy Krzysztofów. Poza tym, to imię nosiły wielkie postacie. Oczywiście, trzeba wspomnieć tu o Tadeuszu Kościuszce, który walczył nie tylko o niepodległość Polski, ale i Stanów Zjednoczonych. Nie zapominamy także o Tadeuszu Rejtanie, który zasłynął z protestu na sejmie rozbiorowym. Oprócz tego, każdy chyba słyszał o Tadeuszu Zośce Zawadzkim, bohaterze „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, które oddał swe młode życie za wolość ojczyzny.

Poza tym, obecnie to imię nosi wiele znanych postaci. Na uwagę zasługuje tu gównie Tadeusz Różewicz, wielki poeta, prozaik, dramatopisarz i scenarzysta, który wyróżnia się nowatorską formą redagowania tekstów. A, co najważniejsze imię Tadeusz jest zawarte w tytule naszej epopei narodowej, jaką jest „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, a takim zaszczytem może się pochwalić niewielu. Niestety, tak nazwana jest też wódka, w związku z czym to imię może też wywoływać głupi uśmieszek na twarzach innych osób, zwłaszcza gdy występuje w formie z pan.

Jak widać, unikalność imienia Tadeusz posiada wiele zalet, ale to rodzice muszą zdecydować na to czy chcą do dziecka wołać Tadziu, Tadzik, a może Tadeusz. Jeżeli to imię im się podoba, to nie przeciwwskazań, by je nadali swemu maluchowi, ale jeżeli nie przypadło im ono do gustu, to nie powinni ulegać modzie na „stare” imiona.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz