Jak czyścić srebrną biżuterię?

jak-wyczyscic-srebrny-pierscionekSrebrna biżuteria jest doceniana przez szerokie grono osób, w tym nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Noszą oni bowiem tak samo chętnie jak płeć piękna różnego rodzaju bransolety, obrączki a nawet kolczyki. Dużą popularność srebro zawdzięcza przede wszystkim swojej cenie i prezencji. Rzeczą naturalną jest, iż uważane od setek tysięcy lat za niezwykle cenny kruszec złoto  jest droższe. Ponadto złoto jest sprzedawane w czystej postaci, 24-karatowej, natomiast wyroby biżuteryjne ze srebra nie są wykonywane z czystej postaci tego materiału. Jest on bowiem bardzo miękki bez domieszek, dlatego łączy się go z różnymi dodatkami, co zapewnia mu większą trwałość. Na solidność srebrnych drobiazgów wpływa sposób ich wykonania przede wszystkim oraz dbałość o nie samych użytkowników.

Aby podnieść walory wizualne biżuterii ze srebra oraz zapewnić jej odporność na uszkodzenia oraz wpływ czynników powodujących jego ciemnienie, stosuje się zabieg rodowania. Polega on na pokrywaniu powierzchni przedmiotów cienką warstwą rodu, co zapewnia im większy połysk i przede wszystkim długotrwały elegancki wygląd. Jednakże jest to zabieg kosztowny, co przekłada się również na cenę biżuterii, dlatego też nie wszystkie wyroby srebrne są rodowane. Duża część z nich jak obrączki i pierścionki ze srebra, po pewnym czasie używania wymaga czyszczenia.

Przyczyną takiego stanu jest wpływ znajdujących się w powietrzu związków siarki a dokładnie jej tlenków, które na powierzchni srebra tworzą czarny nalot w postaci siarczku tego metalu. Generalnie, dbałość o biżuterię tak srebrną jak i złotą powinna być w miarę systematyczna, lepiej bowiem jest usuwać mniejsze zanieczyszczenia niż męczyć się z dużym osadem. Naturalne przyciemnienie srebra można usuwać na wiele sposobów tak tych domowych jak i wykorzystując specjalne płyny pomagające pozbyć się nalotu szybko i bez uszkodzeń srebra.

Wśród domowych metod niewątpliwie prym wiedzie sposób ze zwykłą pastą do zębów bez granulek, które mogą rysować. Należy ją nałożyć na czystą i suchą ściereczkę a następnie pocierać delikatnie pastą biżuterię do momentu, aż na ściereczce nie będą pojawiać się już czarne smugi. Po zakończonym czyszczeniu przedmioty należy umyć pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha. Innymi rozwiązaniami są: moczenie srebrnych przedmiotów w wodzie z mydłem i dodatkiem soku z cytryny oraz sody oczyszczonej, czyszczenie ich papką ze sproszkowanej kredy i spirytusu, namaczanie w ostudzonym wywarze z ziemniaków, polecanym jest także sposób z solą i folią aluminiową.

Wybór uzależniony jest tak naprawdę od rodzaju czyszczonej biżuterii i tego, co akurat mamy pod ręką w domu. Jeśli nie mamy ochoty bawić się w domowych chemików najlepiej udać się jubilera i tam kupić specjalny płyn do czyszczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz