Jak dbać o skórę twarzy zimą?

zimowa pielęgnacja cerySkóra to nic innego jak bariera pomiędzy wnętrzem organizmu a środowiskiem zewnętrznym. Podstawowy element tejże bariery to nic innego jak warstwa rogowa naskórka oraz znajdują się na jej powierzchni płaszcz lipidowy ochronny. Komórki na warstwie rogowej układają się warstwowo. Pomiędzy nimi znajduje się mieszanina lipidów oraz białek. Skład lipidów, które znajdują się na skórze zmienia się zależnie od rejonu ciała, wieku oraz płci. Wszystko ma bardzo dokładny związek z porami roku, jak również i z warunkami termicznymi.

Jeżeli chodzi o właściwe nawilżenie skóry oraz jej elastyczność, to najważniejsze są ceramidy. Najważniejszym ceramidem jest kompleks sfingozyny oraz kwasu linolowego. W zimie następuje spowolnienie syntezy kwasów tłuszczowych, cholesterolu oraz ceramidów nawet o 40%. W efekcie bariera ochronna zostaje osłabiona, a skóra traci właściwą wilgotność. Nieważna jaka skóra, czy jest to cera sucha czy atopowa – w każdym z tych przypadków w okresie zimowym dochodzi do dwukrotnie szybszej utraci wilgoci, aniżeli podczas okresu letniego. Nic dziwnego, że podczas okresu zimowego, często odczuwamy że nasza skóra jest mało elastyczna i szybko się podrażnia. Dochodzi do osłabienia naturalnych mechanizmów ochronnych. W efekcie dochodzi do łagodnych przemarznięć, a często nawet do odmrożenia skóry. Nierzadko pękają naczynka krwionośne, nie tylko na skórze, która jest szczególnie na to narażona.

Podczas okresu zimowego należy zwracać bardzo wiele uwagi na właściwą pielęgnację skóry. Wszystko dlatego, iż jest ona narażona na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, takich jak na przykład niska temperatura powietrza na zewnątrz, gwałtowne wahania temperatur, niska wilgotność, wiatr, działanie promieni UV czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. W zimie należy regularnie stosować odżywcze kremy do twarzy na dzień z wysoką fotoprotekcją. Usta powinny być chronione tłustą szminką posiadającą wysoki filtr SPF. Nie można również zapominać o ochronie uszu, nosa oraz szyi. W czasie silnych mrozów nie warto stosować silnych zabiegów kosmetycznych. Lepiej takie niskie temperatury przeczekać. Nie warto stosować preparatów drażniących, które mają w swoim składzie kwasy owocowe oraz retinoidy. Wieczorami warto nakładać na skórę silnie nawilżające preparaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz