Jak nie bać się hormonalnej terapii zastępczej?

klimakteriumMenopauza, inaczej określana jako przekwitanie czy też klimakterium, to pewien naturalny okres naszego życia. Zmiany te są nieuniknione. Dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, chociaż w drugim przypadku dużo rzadziej pojawia się przedwczesna menopauza. Osoby, które wchodzą w okres menopauzy (mężczyźni po 55 roku życia; kobiety po 45 roku życia), przechodzą czas ten w bardzo zróżnicowany sposób. Wszystko zależy od tego, jakie przykre objawy klimakterium zauważą u siebie oraz w jaki sposób, będą one wpływały na ich życie czy funkcjonowanie codzienne. Głównymi przyczynami wszystkich takich zmian jak chociażby: zmniejszenie libido, szybsze męczenie się, przybieranie na wadze, łatwe wpadanie w irytację, niekontrolowana agresją, które towarzyszą klimakterium, są: zaburzenie gospodarki hormonalnej oraz zanik czynności jajników – druga przyczyna dotyczy kobiet. Wówczas konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. W medycynie nosi ono nazwę Hormonalna Terapia Zastępcza.

O tym, czy faktycznie jest ona niezbędna oraz o tym, jakie rodzaje HTZ są dla danej osoby najlepsze, decyduje lekarz na podstawie określonych badań. Najczęściej w ustaleniu najbardziej optymalnych dawek leków oraz ich formy biorą udział trzej różni lekarze. Są to: endokrynolog, ginekolog oraz kardiolog. Ostateczną zaś decyzję podejmuje ginekolog lub endokrynolog, względnie ginekolog – endokrynolog. Na podstawie badań oraz szczegółowego wywiadu stwierdza on, czy istnieją określone przeciwwskazania jak i zalecenia do hormonalnej terapii.

Mimo, iż HTZ cieszy się sporym uznaniem wśród lekarzy jak i niektórych pacjentek, to wciąż kobiety obawiają się tego sposobu leczenia. Za ten stan rzeczy odpowiada, co najmniej kilka różnych czynników. Po pierwsze, jest to brak odpowiedniej wiedzy kobiet na temat faktycznego działania HTZ na ich zdrowie. Kobiety chętniej wymieniają liczne efekty uboczne HTZ niż jej pozytywne oddziaływanie.

Panie dojrzałe, wchodzące w okres menopauzalny chętnie wierzą takim mitom jak chociażby ten, według którego terapia hormonalna powoduje tycie. Medycznie nie istnieje takie potwierdzenie. Tycie w czasie menopauzy i przyjmowania hormonów jest zależne od pewnych naturalnych zmian, jakie dokonują się wraz ze starzeniem ustroju, a które sprzyjają przybieraniu na wadze. Są to między innymi: spowolnienie metabolizmu, zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego oraz zatrzymywanie wody w organizmie. Inny równie często pojawiający się mit dotyczący domniemanej szkodliwości HTZ dotyczy jej: wpływu na niepłodność oraz wywoływania przez nią raka piersi. Obydwa te stwierdzenia wciąż nie znajdują w medycynie swojego potwierdzenia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz