Jak wybrać imiona dla bliźniaków?

imiona-dla-blizniatWybór imienia dla dziecka to dla wielu rodziców kłopotliwa sprawa. Zapewne większość z nich od dawna miało jakieś pomysły, ale ostateczna decyzja pozostaje dylematem – czy wybrać bezpieczne, ale mało ciekawe imię, jakich pełno wokół czy znów nietypowe i oryginalne. Jedno imię, a tyle kłopotu… a co w przypadku, gdy rodzice dowiadują się, że urodzą się bliźnięta?

Bliźnięta można oczywiście nazwać nie inaczej, niż gdyby urodziły się pojedynczo, wielu rodziców uważa jednak, że dwójka dzieci naraz to tak wyjątkowa sytuacja, że ich imiona również musza być wyjątkowe, a przynajmniej zabawnie powiązane lub podobne.

Inspiracji możemy szukać wszędzie – w bajkach, filmach, piosenkach – jeśli urodzi się dziewczynka i chłopczyk możemy nazwać ich na przykład Jasiem i Małgosią, jak bohaterowie znanej wszystkim bajki. Ostatnio pojawiła się moda na imiona popularne dawniej, więc ciekawą propozycją może okazać się nazwanie maluchów Zbyszkiem i Danusią – jak znana wszystkim para z „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza.

Imiona mogą być do siebie bardzo podobne, jak Aleksander i Aleksandra, Darek i Daria, Sylwia i Sylwek, Ada i Adrian czy Oliwer i Oliwia, mogą być też zupełnie ze sobą niepowiązane – Basia i Wojtek, Martyna i Robert itp. Niezbyt trafionym pomysłem będzie jednak na pewno łączenie imion bardzo nowoczesnych czy zagranicznych ze staropolskimi. Jeśli dzieci będą przedstawiane równocześnie – a skoro są bliźniakami, zapewne bardzo często będzie się to zdarzać – będzie to nienaturalnie brzmiało. Lepiej obojgu wybrać imiona zagraniczne, przykładowo Nicole i Denis, albo obojgu imiona klasyczne, typowo polskie, na przykład Janek i Marysia.

Imiona mogą się ze sobą rymować, jak na przykład Romek i Tomek czy Kasia i Basia, jednak podobieństwo brzmienia może spowodować dezorientację u bardzo małych dzieci, gdy ktoś będzie do nich mówił, a nawet przez pewien okres mogą one nie odróżniać swoich imion. Poza tym taka rymowanka może wydawać się zabawna rodzicom, kiedy dzieci są małe, niekoniecznie jednak im samym gdy będą nastolatkami czy dorosłymi osobami.

Bez względu czy będzie chodziło o parę, dwóch chłopców czy dwie dziewczynki, imiona maluchów powinny mieć ponadto podobną długość. Dłuższe imię zazwyczaj jest łatwiej zapamiętywane, a nie chcielibyśmy przecież, aby jedno z dzieci czuło się gorsze, bo ludzie ciągle nie zapamiętują jego imienia, w przeciwieństwie do imienia braciszka czy siostrzyczki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz