Jak wyczyścić skórzane rękawiczki?

czyszczenie-rekawiczek-ze-skorySkórzane rękawiczki to modne uzupełnienie zimowych stylizacji- zarówno damskich, jak i męskich. Dobrze komponują się z ciepłymi płaszczami, warstwowymi kurtkami, kożuszkami i futerkami. Rękawiczki skórzane z naturalnego surowca mogą służyć nawet kilka lat, choć utrzymanie ich w nienagannej kondycji wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych środków przeznaczonych do czyszczenia galanterii skórzanej, jednak zazwyczaj domowe sposoby okazują się wystarczające.

CZYSZCZENIE RĘKAWICZEK  LICOWYCH
Rękawiczki wykonane ze skóry licowej mogą być czyszczone w wodzie mydlanej. Zakładamy je na dłonie, zanurzamy i delikatnie pocieramy jedna o drugą. Jeżeli chcemy jedynie wyczyścić wybrane fragmenty materiału wystarczy przetrzeć nasączonym wacikiem wybrane miejsca. Zamiast roztworu wody i mydła dobrze sprawdzi się także zimne mleko. Odsączone z nadmiaru płynu rękawiczki rozkładamy na ściereczce, a w trakcie schnięcia zakładamy kilkukrotnie na dłonie, dzięki czemu zachowają pierwotny kształt i elastyczność.
Po całkowitym wyschnięciu rękawiczek licowych należy je zakonserwować aby zyskały naturalną miękkość i sprężystość. W tym celu używamy specjalnego balsamu do wyrobów ze skóry, choć możemy użyć także zwykłego balsamu do ciała.
Specyfika naturalnego surowca sprawia, że rękawiczki skórzane narażone są na utratę elastyczności i twardnienie wskutek kontaktu z wilgotną dłonią. Aby temu zapobiec wystarczy raz na miesiąc wsypać odrobinę talku do środka, pozostawić na kilkadziesiąt minut, a następnie dokładnie wyczesać.

CZYSZCZENIE RĘKAWICZEK IRCHOWYCH (ZAMSZOWYCH)
Rękawiczki irchowe o wiele łatwiej ulegają zabrudzeniom niż te wykonane ze skóry licowej. Niewielkie przybrudzenia można usunąć przy pomocy zwykłej białej gumki do mazania, delikatnie pocierając nią po powierzchni zamszu. Jeżeli zabrudzenia dotyczą całej powierzchni rękawiczek należy zanurzyć je w ciepłym roztworze mydlanym z dodatkiem odrobiny soli, po czym dokładnie wypłukać. Po wyciśnięciu z nadmiaru wody kładziemy na ręczniku i co jakiś czas zakładamy na dłonie delikatnie rozcierając wszelkie zagniecenia.
Jeżeli rękawiczki zamszowe skurczyły się w praniu trzeba je ponownie zamoczyć w wodzie z mydłem, a po dokładnym wypłukaniu i odsączeniu zakładamy na dłonie i intensywnie poruszamy palcami do momentu, aż materiał będzie wystarczająco rozciągnięty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz