Jakie są najważniejsze zabytki Lublany?

zamek-w-lublanieLublana to kwintesencja uroku bałkańskich miasteczek. Poza malowniczymi krajobrazami wyrzeźbionymi przez naturę, jest także skarbnicą unikatowych zabytków, będących wierną ilustracją do jej bogatej historii. Głównym punktem na trasie każdego entuzjasty zwiedzania jest urokliwa Starówka Lublańska z małymi, wąskimi uliczkami, na obrzeżach których wznoszą się barokowe i klasycystyczne kamienice. Droga do Starego Miasta wiedzie przez Most Potrójny- unikatową na skalę światową tego typu konstrukcją. Składa się z trzech części, z których centralną budowlą jest kamienny obiekt z połowy XIX wieku, do którego kilkadziesiąt lat później dobudowano dwa bliźniacze mosty.

Atmosferę starówki podkreśla także symbol stolicy – Smoczy Most, wzniesiony na masywnych, żelbetonowych podstawach z charakterystycznymi zielonymi smokami, których monumentalne posągi umieszczone po obu jego stronach, dumnie strzegą wejścia.

Koronnym przykładem zabytkowej, słoweńskiej architektury jest, wywodzący się z odległych czasów celtyckich, Lublański Zamek, istniejący w obecnej formie od XVI wieku. Przez wiele lat był rezydencją rodzin królewskich, spełniał także funkcję cel więziennych. Po tym wieloletnim, niezwykle burzliwym okresie, konieczna okazała się gruntowna renowacja obiektu. Obecnie w murach zamku zwiedzać możemy kaplicę św. Jerzego z kunsztownie wykonanymi i odrestaurowanymi freskami i płaskorzeźbami.

Charakter lublańskiej starówki podkreśla także barokowo – klasycystyczny ratusz. Urok siedziby tutejszego magistratu dopełnia, znajdująca się nieopodal, efektowna fontanna wyrzeźbiona przez weneckiego artystę – Francesco Robba, a symbolizująca słoweńskie rzeki: Lublanicę, Krkę i Sawę. Lublanę splata sieć mostów. Poza Smoczym i Potrójnym, na uwagę zasługuje także Most Szewski, czy Masarski z kłódkami.

W kwestii zabytkowej architektury sakralnej, bezcennym przykładem jest kościół św. Trójcy – barokowa XVIII-wieczna świątynia z jasnym, marmurowym ołtarzem i kunsztownymi malowidłami okalającymi wewnętrzne ściany budowli.
Innym tego typu obiektem jest katedra św. Mikołaja – wzniesiona w XVIII wieku, w stylu barokowym z niezwykle bogatymi elementami zdobniczymi.

Spacerując po słoweńskiej stolicy nie sposób pominąć lublańskiego cmentarza – Žale- miejsca spoczynku wielu sławnych i cenionych Słoweńców. Ten zaprojektowany przez Jože Plečnika obiekt zachwyca przemyślaną architekturą splecioną cichymi, wąskimi uliczkami. Lublana to kulturalne centrum Słowenii otwarte na turystów chcących dotknąć historii tego uroczego miasteczka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz