Ponieważ Słowenia posiada dostęp do Morza Adriatyckiego, a jej plaże słyną w całej Europie z tego, że są bardzo czyste i zadbane, odpowiedź na pytanie jak spędzić tam wakacje wydaje się oczywista. Natomiast jeśli ktoś poczyta lub posłucha trochę więcej o Słowenii najprawdopodobniej szybko dojdzie do wniosku, że istnieje znacznie więcej propozycji spędzania czasu w tym kraju. Najlepiej więc zaplanować urlop w taki sposób, żeby trochę poodpoczywać na plaży, ale mieć także czas na inne atrakcje. Ponieważ będzie się to wiązało z koniecznością przemieszczania się, wygodnie jest pojechać do Słowenii własnym autem. Jest to opłacalne zwłaszcza w sytuacji, kiedy w podróż wybiera się kilka znajomych osób.
Jeśli przyjeżdżamy do Słowenii samochodem i planujemy zatrzymywać się w różnych miejscowościach najlepiej nocować na kempingu. Gdzie szukać miejsc noclegowych? Podczas odpoczynku nad morzem najlepiej w okolicach Kopru, jednak dobrze przygotowane na przyjazd turystów są zawsze także Izola, Portoroż, Ankaran czy Fiesa. W Koprze można od razu oddać się zwiedzaniu słoweńskich zabytków – pałacu Almerigogna, pałacu Pretorów, Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Baptysterium św. Jana Chrzciciela, Kościoła św. Eliasza. Oczywiście nie powinno się podczas wakacji w Słowenii pominąć Lublany. Tam też znajduje się najwięcej przeróżnych atrakcji turystycznych. Jest zabytkowa starówka, XV-wieczny zamek znajdujący się na wzgórzu, Katedra Św. Mikołaja, Kościół Świętej Trójcy, ale również na przykład Muzeum i Galeria Narodowa, Park Tivoli czy duże zoo. W Lublanie można spędzić naprawdę wiele czasu zwiedzając, spacerując oraz delektując się smakami kuchni słoweńskiej. Jednak warto pamiętać, że na turystów lubiących zwiedzać zabytki czekają też takie miasta jak Maribor, Bleda czy Ptuj.
Poza tym Słowenia słynie z pięknych jaskiń krasowych oraz bardzo dobrych warunków do uprawiania turystyki górskiej. Biorąc pod uwagę, że kraj ten to w znacznej części góry i wzniesienia, nic w tym dziwnego. Do najbardziej znanych jaskiń słoweńskich należą Postojna i Jaskinie Szkocjańskie. Nazwa pierwszej z nich pochodzi od miasta Postojna. Można tam zwiedzać 5,5 km korytarzy z niesamowitymi naciekami skalnymi, ale w ogóle długość wszystkich grot wynosi 20 km. Jest tam nawet sala koncertowa na 10 000 osób. Z kolei Jaskinie Szkocjańskie leżą blisko miejscowości o nazwie Divača. Bardzo duże wrażenie robi tam podziemny kanion rzeczny. Poza tym warto zobaczyć jaskinie Vilenica i Križna. Vilenica jest znana z organizowanego w niej konkursu literackiego. Z kolei w jaskini Križna znajdują się podziemne jeziora, po których można nawet popływać pontonem.