Jakie zasiłki przysługują samotnej matce?

Wychowanie dziecka jest trudnym zadaniem, tym bardziej gdy opiekę nad maluchem sprawuje tylko jedna osoba. Oczywiście, najczęściej jest nią matka, chociaż coraz częściej się też spotykamy z tatusiami samotnie wychowującymi swe pociechy. Z tego tytułu przysługują im rodzaju dodatki, potocznie określane zasiłkami dla samotnej matki (rzadziej ojca). Warto podkreślić to, iż można się o nie starać wtedy, gdy spełnimy odpowiednie kryterium dochodowe. Obecnie, nie może ono przekraczać kwoty 504 złotych netto oraz 583 złote w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Jakie zasiłki należą się samotnej matce?

W pierwszej kolejności należy tu wymienić zasiłek rodzinny, który jest uzależniony od wieku dziecka. Otóż, na malucha, który nie ukończył 5 roku życia, otrzymamy 68 złotych brutto, na dziecko w wieku od 5 do 18 roku 91 złotych, zaś na szkraba od 18 do 24 roku 98 złotych. Warto podkreślić to, iż zasiłek rodzinny na pełnoletnie dziecko przysługuje tylko wtedy, gdy kontynuuje ono naukę (do 21 roku) lub się dalej się uczy i posiada orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności (do 24 roku). Nie zapominamy także o becikowym wypłacanym z tytułu urodzenia dziecka w kwocie 1000 złotych. Oprócz tego, samotnej matce przysługuje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego. W tym czasie, matka sama opiekuje się maluchem i nie musi oddawać go do żłobka. Wysokość tego świadczenia wynosi 400 złotych i można go pobierać przez 2 lata. Trzeba także tu powiedzieć o dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – 100 złotych na dziecko oraz o dodatku z tytułu rozpoczęcia nauki poza miejscem zamieszkania – 50 złotych (dojazd do szkoły) lub 90 złotych (w przypadku zakwaterowania w miejscu, w którym mieści się szkoła).

Natomiast, w wypadku kiedy alimenty nie zostały zasądzone, gdyż ojciec nie żyje lub nie jest znany, samotnej matce przysługuje dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Wynosi on 170 złotych na zdrowe dziecko i 250 złotych na dziecko niepełnosprawne. Ważne jest to, iż samotna matka może pobierać maksymalnie dodatek na dwójkę dzieci. Poza tym, niektóre z gmin przyznają jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka. Trzeba również powiedzieć o tym, iż bezrobotna matka wychowująca samotnie dziecko do 7 lat, która podjęła pracę może liczyć na refundację kosztów opieki nad dzieckiem, ale gdy dochód na 1 członka rodziny nie przekracza 351 złotych. Należy zwrócić uwagę na to, iż po przepracowaniu pół roku należy się jej 3-miesięczna, zaś po rocznym zatrudnieniu 6-miesieczna refundacja.

Jak widać, samotne matki mogą korzystać z wielu dodatków, szkoda tylko iż ich wysokość jest mizerna w porównaniu z podobnymi świadczeniami w większości krajów europejskich, w szczególności zachodnich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz