Co oznacza napis 20, 40, 60 DEN na rajstopach?

ponczochy-samonosne-20-denOkazuje się, że zakup rajstop nie taka prosta i oczywista sprawa. Zanim kobieta zdecyduje się na któreś z nich musi podjąć kilka ważnych decyzji. Po pierwsze z jakiego materiału mają być zrobione rajstopy – ze stretchu, nylonu, akrylu, a może mikrofibry lub bawełny? Następnie czy mają być błyszczące czy matowe. Trzeba też zdecydować się na jakiś kolor, no i oczywiście odpowiednią grubość rajstop. Jaka grubość jest najlepsza? To zależy oczywiście od tego kiedy i gdzie chcemy założyć rajstopy, czy będą noszone zimą czy latem oraz czy chcemy zamaskować jakieś drobne niedoskonałości na nogach, czy też nie jest to konieczne.

Grubość rajstop damskich jest zawsze określona na ich opakowaniu. Stosuje się tutaj jednostkę gęstości liniowej włókien, z których zrobione są dane rajstopy. Jest to denier, w skrócie DEN. Gęstość włókna wynosiłaby 1 DEN w przypadku, gdyby miało ono 9000m i ważyło 1 gram. Rajstopy które są dostępne w sprzedaży mogą mieć od 5 do 250 DEN. Tak naprawdę jednak ciężko jest kupić te super cienkie oraz bardzo grube. Najbardziej popularne i najłatwiejsze do dostania są rajstopy o grubości 8, 20, 40, 60 oraz 100 DEN. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli szukamy cieniutkich rajstop letnich lub odpowiednich na jakąś uroczystą okazję powinniśmy wybrać te o grubości co najwyżej 8 DEN. Jednak na wieczorne wyjścia oraz podczas w miarę ciepłych dni odpowiednie będą również rajstopy od 15 do 20 DEN.

Eleganckie kryjące rajstopy powinny mieć grubość 40 – 60 DEN. Są one w sam raz na wiosnę oraz jesień. Ani za cienkie, ani za grube. Możne nosić już do nich nieco cięższe obuwie niż czółenka, które bywają przecież niewystarczające, kiedy robi się chłodniej. Do rajstop kryjących dobrze pasują półbuty oraz botki. Natomiast rajstopy o grubości 100 DEN lub więcej nosi się już często z kozakami. Są to ciepłe rajstopy zimowe, które robi się z bawełny lub mikrofibry. Oczywiście zawierają domieszkę jakiegoś elastycznego materiału. Rajstopy 250 DEN są już naprawdę bardzo grube i jeśli uda nam się je kupić, to na pewno możemy planować noszenie spódnic i sukienek zimowych. Często bywa tak, że nieco grubsze rajtki – od 60 DEN, mają różnorodne i dość żywe kolory albo wesołe wzorki. Rzeczywiście ciekawiej wyglądają one na tego typy rajstopach, niż na tych całkiem cienkich. Chociaż one z kolei bywają ozdabiane szwem, małymi kropkami czy gustownymi zygzakami. Może wynika to z faktu iż cieńsze rajstopy są uważane za bardziej eleganckie. Te grubsze natomiast są bardziej codzienne lub ewentualnie imprezowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz