Co symbolizuje jajko w święconce?

wielkanocne-jajkaJest najważniejszym elementem polskiej święconki zaraz po baranku. Nie może go zabraknąć podczas świąt wielkanocnych. Występuje w różnych formach i ma wiele zastosowań. O czym mowa? Oczywiście o jajku. Możemy wykorzystać go w kuchni, jako dekorację i na wiele innych sposobów.

Co symbolizuje? Co oznacza? Dlaczego jest tak ważne i w końcu – właściwie po co wkładamy je do koszyczka?

Po pierwsze symbol

Jajko to symbol życia. Jest oznaką nowego, ale również odradzającego się istnienia. Ludzie od dawna wierzyli, że ma magiczne właściwości.  Jajka malowali już najstarsi Słowianie – kolorowe pisanki miały przynosić im szczęście. Tak zostało do dziś, nikt nie wyobraża sobie już tradycyjnej święconki bez jajek. Forma i kształt jajka uznawane są w naszej kulturze za idealne.

Jajko jako dekoracja

Już na kilka dni przed świętami dzieci zabierają się do przygotowania świątecznych dekoracji. Na pierwszym miejscu bezapelacyjnie plasują się oczywiście pisanki. Nie brakuje jednak domów, gdzie robi się kraszanki, zdrapywanki, czy naklejanki. Jajka zdobione są włóczką, nitkami, dekoracyjnymi tasiemkami a nawet cekinami.

Łamanie się jajkiem

Podczas Wigilii składamy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem – kawałkiem białego chleba. W czasie wielkanocnego śniadania zastępuje go jajko. Jako jest więc również symbole pojednania i pokoju.

Na zdrowie

Do niedawana mówiło się, że jajka mają dużo cholesterolu i nie powinniśmy spożywać ich w nadmiernych ilościach. Choć trzeba przyznać, że przesada nie jest wskazana warto wiedzieć, że jajka zawierają cenne dla naszego zdrowia białko oraz lecytynę, którą określa się jako „pogromcę tłuszczów”.

Na świątecznym stole

Jajek nie może zabraknąć na żadnym świątecznym stole. Możemy podawać je w najprostszej formie – ugotowane, zestawione z pachnącym chrzanem lub ćwikłą. Jajko to także element podstawowy rozmaitych świątecznych sałatek. Ponadto używa się go do przyrządzania dań mięsnych, np. pasztetu, klopsików czy pieczeni z jajkiem w środku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz