Co to jest giełda papierów wartościowych?

Wskaźniki giełdowePytanie zawarte w tytule pojawia się dość często czy to w Internecie, czy to na ustach ludzi. Giełda staje się tematem powszechnym, jednak wybieranym w praktyce tylko przez nielicznych. Dlatego jest tak elitarna. Nie sztuką jest inwestować na giełdzie, ale sztuką jest inwestować i wygrywać duże sumy w krótkim czasie. Zanim jednak o tym, warto pokrótce wyjaśnić, czym jest właściwie giełda papierów wartościowych.

Giełda to najprościej rzecz ujmując miejsce, w którym ludzie stale wymieniają się papierami wartościowymi. Są tam zarówno kupujący, jak i sprzedający. Jednak waluta, jaką się tu posługują to nie banknoty, ale wartościowe papiery, które mogą przyjmować różne formy: obligacji, akcji, lokat bankowych, funduszy inwestycyjnych itd., w tym tekście skupimy się przede wszystkim na akcjach. Każda jednostka, w tym przypadku akcja, ma swoją określoną cenę, która całkowicie uzależniona od podaży i popytu. Ceny zmieniają się w zależności od tego, ile ludzi kupi dane papiery – jeśli jest to większa liczba, niż tych, którzy je sprzedają cena papierów idzie w górę, natomiast jeśli jest to mniejsza liczba, cena automatycznie idzie w dół.

Papiery wartościowe można kupić tylko i wyłącznie na sztuki. Trzeba jednak zaznaczyć w tym miejscu, że na giełdzie znajduje się wiele spółek, których akcje można kupić na giełdzie. Ceny ich akcji znacznie różnią się między sobą, a co ważniejsze cały czas się zmieniają. Zmiana cen ma miejsce podczas tzw. sesji giełdowej, która trwa od godziny dziewiątej rano do godziny szesnastej dziesięć od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt). Jest to właśnie idealny czas na to, aby móc dokonywać transakcji – sprzedawać i kupować dostępne na giełdzie akcje.

Uwaga! Zakupionych papierów wartościowych nie dostaniesz „do ręki” – jest to jedynie zapis komputerowy. Komputer to bardzo wygodne urządzenie, bowiem znacznie ułatwia dokonywanie transakcji na giełdzie papierów wartościowych. Żeby bowiem sprzedać, czy kupić jakieś akcje nie trzeba jechać np. do Warszawy, można to zrobić za pośrednictwem Internetu. Wystarczy jedynie założyć rachunek inwestycyjny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz