Jak uszyć firanki typu woda?

lambrekin-wodaKażdy dom musi mieć okna. Każde okno wymaga zaś odpowiedniej dekoracji. Ozdoby okna balkonowego, dekoracje okna w sypialni, zasłony w pokoju dziennym czy salonie, firanki do kuchni, firany do pokoju dziecięcego – wszystkie one posiadają swoją specyfikę, która nadaje wyraz właśnie tym wnętrzom, do których są przeznaczone. Co do deseni to wybierać możemy głównie wśród firanek we wzory, takie jak kwiaty, koła, paski czy motylki, oraz dekoracji bardziej stonowanych kolorystycznie. Dekoracje okienne to coraz częściej nie tylko tradycyjne firanki i zasłony, które przy pomocy odpowiednich ozdób i akcesoriów do upinania możemy fantazyjnie udrapować. To także nietuzinkowe firanki wachlarze oraz okienne ekrany i panele.

Ozdobą, która często pojawia się na oknie, niezależnie od firanek i zasłon, jest lambrekin. Jest dekoracją, która wisi zawsze na wierzchu pod samym karniszem. Kształty i fasony mogą być przeróżne. Wybór tego jednego uzależniony jest od układu pomieszczenia, wielkości okna i bardzo często kolorystyki pomieszczenia.
Bardzo popularnym lambrekinem jest tak zwana woda. Przyjmować może układ pojedynczy lub składający się z kilku, nachodzących się na siebie, części. Dekoracja ta szyta jest najczęściej z łatwo układających się, „lejących“ materiałów. W przypadku długich karniszy najlepiej sprawdzają się lambrekiny składające się z kilku elementów połączonych w jedną całość.

Lambrekin typu woda można w bardzo prosty sposób wykonać samodzielnie. Aby go uszyć potrzebny będzie materiał, który po wykrojeniu przyjmie kształt trapezu. Poniżej przedstawiamy przykładowe wyliczenia wykroju tej właśnie ozdoby.
Jeśli gotowa woda ma mieć szerokość osiemdziesięciu centymetrów, a zwisać w dół na pół metra to najprościej zaznaczyć na blacie odcinek osiemdziesięciocentymetrowy, a w jego środku spuścić taśmę na pięćdziesiąt centymetrów. Po obu końcach wody przymocuj sznurek, tak aby dolny zarys pokrywał się z odmierzoną długością. Zarys sznurka to kształt naszej gotowej wody, a jego długość to wymiary dolnej podstawy trapezu. Jego górna podstawa zależy od naszych upodobań, ponieważ jest to odległość gładkiego odcinka na środku wody, pozbawiony fal. Jeżeli będzie ona zbliżona do trójkąta do fale ułożą się równomiernie na całej wodzie. Wysokość trapezu to długość gotowej wody razy dwa. Jeśli chcemy aby fale układały się gęściej należy wziąć wysokość wody razy dwa i pół.

Sami widzicie, że wykonanie firanek typu woda to naprawdę nic trudnego. Potrzeba przecież tak niewiele, aby uzyskać nietuzinkową dekorację okna. Można oczywiście wybrać najprostsze rozwiązanie i kupić gotowy wyrób. O wiele bardziej jednak cieszy coś co wykonamy samodzielnie, nawet gdy nie jest to idealne.

[Głosów:26    Średnia:1.9/5]

Dodaj komentarz