Jak zachować dobrą pamięć w starszym wieku?

problemy-z-pamiecia-w-starszym-wiekuZ wiekiem mamy coraz gorsza pamięć, dlatego ważne jest aby cały czas ją ćwiczyć. Natomiast coraz większe problemy z koncentracją i przypominaniem sobie różnych rzeczy zaczynamy dostrzegać powoli po 50 roku życia. Wtedy właśnie trenowanie naszej pamięci staje się szczególnie istotne. Dzięki temu można zapobiegać zapominaniu kluczy czy innym „katastrofom” w stylu pozostawienia włączonego żelazka. Ćwicząc koncentrację i zapamiętywanie oraz ucząc się nowych rzeczy możemy sprawić, że nasz umysł i intelekt pozostaną bardzo długo w dobrej formie.

Najprostsze sposoby na „gimnastykowanie” mózgu to rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, rebusów i czytanie. Warto też postarać się nie notować różnych rzeczy, tylko je zapamiętywać. Na przykład wybierając się na zakupy warto spróbować nie robić listy, tylko odtwarzać z pamięci co na pewno trzeba kupić. W ten sposób zmusza się mózg do aktywności. Jeśli jest on cały czas w miarę intensywnie używany, to proces jego starzenia będzie na pewno opóźniony. Trening umysłu i intelektu można połączyć ze zdobywaniem nowych umiejętności, dzięki którym pojawią się też kolejne możliwości spędzania czasu wolnego w ciekawy sposób. Dlatego właśnie niektóre osoby decydują się na wzięcie udziału w kursach komputerowych dla seniorów. Można się tam nauczyć obsługi komputera i Internetu. Pamięć oraz zdolności poznawcze ćwiczone są zresztą nie tylko na kursie, ale także w domu, podczas użytkowania komputera podłączonego do sieci.

Bardzo ważnym elementem uczestniczenia w różnego rodzaju kursach, warsztatach, klubach seniora i innych formach czy miejscach związanych z rekreacją oraz edukacją dla seniorów jest utrzymywanie kontaktów z innymi. Rozmowy, wspólne decyzje, spacery to wszystko jest bardzo istotne dla podtrzymywania aktywności mózgu. Każdy z nas siedząc zbyt długo samotnie w domu zaczyna w pewnym momencie odczuwać, że opuszcza go energia fizyczna, ale również psychiczna. Dlatego osoby w średnim i w starszym wieku powinny w miarę możliwości spotykać się ze znajomymi, wychodzić z nimi do kina lub teatru, uczestniczyć w kołach zainteresowań czy nawet zapisywać się na zajęcia ruchowe czy kursy językowe dla seniorów. Ponieważ organizm człowieka to całość wszelkie procesy związane z pracą mózgu związane są też z odpowiednim odżywieniem. Żeby zachować ciało i umysł w dobrej kondycji trzeba po prostu zdrowo się odżywiać oraz opamiętać o ruchu fizycznym. Z myślą o dobrym kojarzeniu i zapamiętywaniu warto dbać o to, żeby w codziennej diecie znalazły się nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, magnez, potas, cynk, żelazo, selen, a także lecytyna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz