Jak zrobić kiełbasę parówkową?

Kiełbasa parówkowa, zwana także kiełbasą sardelową lub zwyczajowo parówka, należy do wędlin bardzo drobno mielonych. Parówkom często zarzuca się, że są robione z mięsa najgorszej jakości, przez co są najmniej zdrowe spośród całej rodziny wędlin i różnorodnych kiełbas. Dlatego najlepiej samemu zrobić taką kiełbasę parówkową. Od razu trzeba zaznaczyć, że zrobienie parówki w warunkach domowych zajmuje sporo czasu i może wydawać się skomplikowane, ale smak i aromat takiej parówki jest wyjątkowy. Warto się postarać, zwłaszcza, że parówki to często ulubione danie naszych pociech.

Jak zrobić parówkę?

Składniki:

– 6 kg wieprzowina kl. III peklowana (może pochodzić z obróbki szynek, 1 kg może być zastąpiony wołowiną kl. II)

– 4 kg podgardle skórowane peklowane,

– 20 dag soli warzonki,

– 1 g saletry,

– 5 g pieprzu naturalnego (pieprz można zastąpić podwójną ilością pieprzu ziołowego),

– papryka,

– 2 g gałki muszkatołowej (tę z kolei można zastąpić gorczycą),

– czosnek,

– kiełbaśnice o średnicy ok. 30 mm

Przepis:

Peklowanie i rozdrabnianie odbywa się tak samo jak w przypadku innych kiełbas.

Kutrowanie

Trzykrotnie przepuszczamy całość mięsa i tłuszczu przez siatkę dwumilimetrową. Do wieprzowiny kl. II dodajemy wodę w ilości 35-40% jej wagi mieszamy, dokładamy tłuszcz i przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy.

Napełnianie i odkręcanie jelit

Wymieszaną masą napełnia się dość ściśle jelita, zakręcając kiełbasę w odcinki i pozostawiając je w zwojach. Powietrze wykłuwa się.

Osadzanie – trwa od 15 do 30 minut

Wędzenie

Gorącym dymem przez 70 minut, aż do momentu, gdy kiełbasy nabiorą barwy jasnoróżowej z odcieniem żółtawym. W czasie wędzenia należy przekładać kije w wędzarni.

Parzenie

W temperaturze 70-72 stopni Celsjusza przez ok. 15-25 minut do osiągnięcia wewnątrz kiełbasy temp. 68-70 stopni Celsjusza.

Studzenie

Po sparzeniu, parówki chłodzi się zimną wodą przez około 5 minut i umieszcza się je w chłodnym pomieszczeniu w celu ostudzenia do temperatury poniżej 12 stopni Celsjusza.  Dopuszcza się studzenie do temperatury 18 stopni. Wskazane jest, aby po ostudzeniu lub w czasie jego trwania, oblać kiełbasę wrzącą wodą.

Jak widać, robienie parówek na własną rękę jest nieco skomplikowane, ale nie zmienia to faktu, że zawsze warto zdecydować się na taką pracę. Parówki są smaczne oraz chętnie zjadane przez dzieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz