Na czym polegają warsztaty grupowe?

W ostatnim czasie bardzo powszechne są szkolenia grupowe, które posiadają liczne zalety. Przede wszystkim, uczestnicy zajęć pracują wspólnie nad rozwiązaniem jakiegoś problemu, co najczęściej prowadzi do oryginalnych, czasami zaskakujących wniosków. Trzeba powiedzieć o tym, iż grupy zazwyczaj liczą od kilkunastu do 25 osób, chociaż nie jest to normą.

Na początku warto wspomnieć o tym, iż kursanci przeważnie zasiadają w okręgu w celu krótkiej prezentacji swojej osoby. Otóż, każdy uczestnik zajęć mówi jak ma na imię, czym się zajmuje i czego oczekuje na warsztatach, na jakie pytania chciałby uzyskać odpowiedzi i jakie problemy go nurtują. Po przedstawieniu się wszystkich osób najczęściej w formie punktów zostaje opracowany regulamin kursu, zawierający cele zajęć, oczekiwania i zadania kursantów. Następnie wszyscy zasiadają w grupach przy stolikach okrągłych lub sześciokątnych, aby członkowie zespołu widzieli się nawzajem, co ułatwia pracę. Jeśli chodzi o podział na grupy, to może być on samoistny lub być dokonany przez prowadzącego warsztaty, np. poprzez odliczenie do 5.

Kolejno wykładowca podaje ćwiczenie do wykonania, objaśnia polecenia i wyznacza czas na wykonanie zadania. Trzeba powiedzieć o tym, iż efekty naszej pracy najczęściej musimy przedstawić w formie plakatu ilustrującego komiks, drzewko decyzyjne, mapę myśli. Z pewnością, w wykonywaniu zadania musi uczestniczyć każdy członek grupy, dlatego powinniśmy się porozumieć z osobami, których często nie znamy i podzielić się obowiązkami. Warto podkreślić, iż dzięki temu walczymy w pewien sposób z nieśmiałością, a także zdobywamy nowych znajomych, którzy w przyszłości mogą się okazać wspaniałymi przyjaciółmi. Ostatnim etapem zadania jest prezentacja efektów naszej pracy i chyba ta czynność należy do najtrudniejszych, bowiem wielu ludzi ma problemy z wysławianiem się na forum, tym bardziej że w przypadku ćwiczeń grupowych jesteśmy oceniani przez wiele osób. Następnie po prezentacji rezultatów pracy poszczególnych grup zajęciowych trzeba dojść do wspólnych wniosków i zapisać je np. na tablicy.

Oczywiście, powyższa forma zajęć sprawdza się wyłącznie w przypadku dorosłych oraz starszych dzieci, gdyż maluchy nie potrafią przez dłuższą chwilę usiedzieć na miejscu, a co dopiero przy stoliku. Przede wszystkim, zajęcia dla najmłodszych przeważnie odbywają się na dywanie i mają formę zabawy, czyli dzieci np. poprzez wspólne układanie puzzli poznają egotyczne zwierzęta, a także usprawniają swoją motorykę. Oprócz tego, w przypadku warsztatów dla najmłodszych ważną rolę odgrywa nagrodzenie maluchów za wykonanie pięknych prac, gdyż to motywuje je do działania.

Warto podkreślić to, iż sposób prowadzenia zajęć w grupach tak naprawdę jest uzależniony od tematyki warsztatów i prowadzącego kurs.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz