Jaka jest różnica pomiędzy domeną a subdomeną?

W dobie powszechne cyfryzacji, w epoce Internetu i błyskawicznego przepływu informacji, trudno wyobrazić sobie bardziej skuteczną formę promocji firmy czy własnej działalności bez prowadzenia strony internetowej.

Wszystkim tym, którzy pragną poprawić swoje wyniki sprzedażowe, polecamy zapoznanie się z niniejszym artykule, w którym opowiemy nieco o zakładaniu stron WWW i wyjaśnimy, czym różni się domena od subdomeny.

DOMENA to nazwa, rejestrowana przez NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) lub operatorów międzynarodowych. Przykładami domen mogą być „firma.pl”, „firma.com.pl” czy „firma.waw.pl”.

SUBDOMENA to z kolei nazwa własna przedsiębiorstwa, firmy, towaru, przedmiotu lub osoby fizycznej, na przykład „jankowalski.firma.pl”, „zakładstolarski.waw.pl” czy „buty.firma.com”.

Subdomeny można swobodnie dokupić do istniejących już domen i w ten sposób tworzyć rozległą sieć, a właściwie podsieć tej samej firmy, ale na przykład zajmującej się wytwarzaniem różnego rodzaju produktów czy prowadzeniem usług. Dodatkowe subdomeny będą umieszczane na posiadanym przez nas serwerze FTP i stamtąd kierowane do dotychczasowych, istniejących już katalogów. Niekiedy, zależnie oczywiście od właściciela serwera, określoną w umowie ilość subdomen będziemy mogli stworzyć i administrować nieodpłatnie, w ramach opłacanego regularnie lub z góry abonamentu.

Większość serwisów hostingowych pozwala na samodzielne, swobodne zarządzanie subdomenami, to jest tworzenie, administrowanie i wypełnianie odpowiednimi treściami, w tym również plikami graficznymi i multimedialnymi. Pamiętajmy jednak, iż pojemność danej subdomeny będzie zależała zawsze od wykupionego przez nas miejsca na określonym serwerze.

Ilość darmowych subdomen zawsze określona będzie w umowie. Zależy ona najczęściej od rodzaju konta jakie posiadamy (home, premium, business czy professional). Warto tutaj także zaznaczyć, iż konta o większej pojemności, czyli maxi, premium i professional to wydatek większy od wersji standardowych, jednakże oferują one znacznie więcej opcji i przydatnych narzędzi czy aplikacji.
Zakładając więc własną stronę internetową warto przez jej utworzeniem dokładnie zastanowić się, ile miejsca i ile podstron czy subdomen będziemy potrzebowali. W ten sposób nie tylko lepiej zagospodarujemy całą witrynę, ale również staranniej zaplanujemy wszystkie koszta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz