Skąd się biorą dziury w serze?

ser z dziurami

Wiele osób się zastanawia nad tym, skąd się biorą dziury w serze czy powstają one samoistnie, czy są efektem działalności człowieka. Otóż, są one wynikiem procesu dogrzewania twarogu. Oczywiście, aby powstały, najpierw skrzep serowy musi trafić do serwatki i razem z nią być podgrzewany do wysokiej temperatury. Kolejno zawija się ser w chusty lub daje do formy i poddaje się go licznym zabiegom, np. prasowaniu, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, dzięki czemu twaróg ma odpowiednią konsystencję.

W dalszym etapie  ser odkłada się do ciepłego pomieszczenia, aby dojrzał. W ciepłym pomieszczeniu masa serowa pęcznieje, powstały dwutlenek węgla próbuje się wydostać na zewnątrz, rozsadza ser i w ten sposób robią się oczka w twarogu. Warto zaznaczyć to, iż niektóre sery charakteryzują tylko małe szczelinki, inne zaś mają małe otwory, a jeszcze inne dziury wielkości grochu, a nawet i większe. Na uwagę zasługuje fakt, że sery tego typu cechują się naturalną skórką, która w procesie dojrzewania jest czyszczona miękkimi szczoteczkami w celu pozbycia się pleśni. Oprócz tego, sery wysoko dogrzewane są najczęściej wielkich rozmiarów, ponieważ jeden krążek może ważyć nawet 100 kg.

Trzeba też zaznaczyć, iż wybór serów dziurawców jest przeogromny, ale do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych w naszych sklepach należą:

  • Beaufort – ser francuskiego pochodzenia, produkowany w Sabaudii. Przede wszystkim, powstaje on na bazie mleka krów, wypasanych na górskich łąkach. Cechuje się on słonawym smakiem i kwiatowym zapachem i dojrzewa w górskich pieczarach co najmniej 4 miesiące.
  • Ementaler – ser szwajcarskiego pochodzenia, wytwarzany z krowiego mleka, charakteryzujący się jednolitą konsystencją i równomiernie rozłożonymi dziurami. Cechuje się łagodnym, owocowym, lekko słodkawym smakiem. Można go spożywać samodzielnie albo dodawać do sałatek, zup oraz warzyw.
  • Gruyere –  ser pochodzenia szwajcarskiego, a jego nawa wychodzi się od miejscowości, w której jest produkowany. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest kruchy, ma niewielkie oczka, pokryty jest czerwoną skórką. Posiada słodkawy, orzechowy smak, wyrazisty aromat i idealnie naddaje się na deskę serów.
  • Parmezan – ser pochodzenia włoskiego, zaliczany do twardych i jednych z najdroższych twarogów. Ponadto, posiada niewiele dziurek wielkości główki od szpilki, chociaż poddawany jest podgrzewaniu. Wykorzystuje się go do przyrządzania wielu smacznych dań, zwłaszcza w kuchni włoskiej.
  • Sapsago – zielony ser pochodzenia szwajcarskiego, powstający z serwatki i chudego mleka. Wyróżnia się pikantnym smakiem, ze względu na to, że jest bardzo twardy, naddaje się tylko do tarcia. Poza tym, swój nietypowy kolor zawdzięcza dodatkowi koniczyny i kozieradki w proszku.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz