Co jedzą króliki domowe?

Jak żywić króliczkaPonieważ króliki to roślinożercy, którzy w naturze zjadają przede wszystkim zieleninę, hodując takie zwierzątko w domu trzeba mu zapewnić podobny jadłospis. Ważne jest również to, że królik musi dość często coś podjadać oraz mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. Jedzenie powinno mieć niską wartość kaloryczną. Nic dziwnego, w końcu mały króliczek spożywa go całkiem sporo w ciągu dnia. W sumie w jego codziennym menu na pewno powinny się znaleźć: siano, woda, specjalna karma, warzywa, zielenina.

Zakup królika to zdecydowane nie jedyny wydatek związany z hodowaniem tego zwierzątka. Trzeba oczywiście zadbać o różnego rodzaju akcesoria i zabawki, ale także o codzienny zapas świeżej wody i jedzenia dla króliczka. Jeśli chodzi o wodę na pewno nie powinniśmy nalewać jej z kranu. Warto kupić wodę mineralną, ale niskozmineralizowaną oraz niegazowaną. Ewentualnie można podawać królikowi wodę przegotowaną, ale koniecznie ostudzoną do temperatury pokojowej. Należy ją wymieniać (w miseczce lub poidełku) przynajmniej raz dziennie. W żywieniu królików bardzo ważną rolę pełni siano. Zawiera ono sporo włókna, dzięki któremu możliwy jest właściwy przebieg procesów trawiennych. Dzięki spożywaniu siana króliki nie mają problemów z zębami, które stale im rosną. Natomiast właśnie siano pomaga w ich ścieraniu. Świeże, suche, zielone siano to coś, co króliki naprawdę chętnie zjadają. Nie obędzie się jednak bez odpowiedniej karmy. Zwykle wybiera się granulat, który ma sporo włókna oraz białka, bo składa się z siana, zieleniny, ziół, ewentualnie warzyw oraz witamin i minerałów. Wszystkie te składniki zostają wysuszone, zmielone i sprasowane. Granulat podaje się zwierzęciu 2 albo 3 razy dziennie.

Królik domowy powinien dostawać także świeże warzywa i zieleninę, a w formie przekąski również owoce. Ważne aby były czyste i suche. Wskazane jest również, aby nie miały wcześniej kontaktu ze środkami chemicznymi. Najlepiej wybierać produkty z tej listy: marchewka, pietruszka, seler, brokuł, buraki, papryka, bazylia, cykoria, koperek, melisa, sałata rzymska, roszponka, endywia, liście rzodkiewki, liście maliny, liście słoneczników, liście winogron, liście kalarepy, mlecz, kiełki słonecznika, kiełki brokuła, kiełki rzodkiewki, kiełki owsa, jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie, truskawki, maliny, jagody, pomarańcze, mandarynki, ananasy, kiwi, melony oraz w niewielkich ilościach banany. Żywienie królika należy oczywiście dopasować do jego wieku. Do 8 miesiąca życia rośnie, a więc potrzebuje więcej pożywienia i zawartych w nim składników odżywczych. Kiedy ukończy rok na pewno można ograniczyć ilość podawanego granulatu. Chodzi o to, żeby nie był przejedzony i nie tył.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz