Czy nieletni mogą pracować za granicą?

zatrudnianie-nieletniego-za-granicaW okresie wakacyjnym wielu Polaków wyjeżdża do pracy za granicą. Jest dużo różnorodnych ofert dotyczących zatrudnienia sezonowego, za które można dostać całkiem niezłe wynagrodzenie. Poza tym odkąd Polska jest w Unii Europejskiej podróżowanie, a także szukanie pracy w krajach europejskich nie wymaga zbyt wielu żmudnych formalności. Letni wyjazd do pracy może być przygodą. Młodzi ludzie oprócz pieniędzy przywożą ze sobą z powrotem nowe doświadczenia, znajomości, a także czują się bardziej pewni siebie i bardziej samodzielni. Z pewnością więc można powiedzieć, że praca za granicą ma wiele plusów, nawet jeśli trwa tylko 2 czy 3 miesiące.

Wakacyjną pracę podejmują studenci, bezrobotni, ale także uczniowie. Wielu z nich woli zarobić własne pieniądze niż wypoczywać za pieniądze rodziców. Oczywiście można też podzielić wolny czas w ten sposób, że najpierw pracuje się przez parę tygodni, a potem korzysta z zasłużonych wakacji. Jak to jednak jest w ogóle z zatrudnianiem nieletnich? Przede wszystkim mają mieć ukończone pewien wiek, który określony jest osobno w każdym państwie. Zwykle jest to 16 lat. Poza tym wymaga się od nich zgody na podjęcie pracy od rodziców. Czasami potrzebna jest również odpowiednia opinia od lekarza, stwierdzająca że na pewno nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do podjęcia pracy. Oczywiście nieletni nie mogą też wybierać spośród dowolnych ofert pracy za granicą. Najczęściej zatrudnia się ich przy zbiorach warzyw lub owoców, w gastronomii, hotelarstwie, a także przy obsłudze wesołych miasteczek, parków rozrywki oraz podobnych miejsc. Europejskie prawo pracy chroni też nastolatków przez zbyt ciężką pracą. Nie może być dla nich za bardzo wyczerpująca i nie powinna zbyt długo trwać. Zaleca się półgodzinne przerwy po czasie nie dłuższym niż 4,5 godziny. Nieletni nie powinni przyjmować nadgodzin, ani pracować w nocy.

Okazuje się jednak, że w niektórych krajach jest znacznie trudniej o prace przed ukończeniem 18 lat, a do niedawna było to w ogóle niemożliwe. Dotyczy to chociażby w Niemczech czy we Francji. W każdym kraju szczegółowe przepisy odnośnie zatrudniania osób nieletnich wyglądają trochę inaczej. Warto zorientować się jak dokładnie wyglądają zanim postanowi się gdzie szukać zatrudnienia. Oczywiście często decyduje o tym fakt, że ktoś z rodziny lub bliskich znajomych mieszka w danym kraju. Może też wtedy wcześniej rozejrzeć się za jakąś ofertą pracy dla nastoletniego krewniaka. Jeśli nie ma takiej możliwości znalezienie zatrudnienia za granicą jest nieco bardziej skomplikowane. O ile jest bardzo dużo ofert dla osób dorosłych, to nie istnieją osobne portale czy działy w agencjach pośrednictwa pracy, które zawierają ogłoszenia dotyczące zatrudnienia dla nieletnich. Można ewentualnie spróbować dowiadywać się czegoś na ten temat w Ochotniczych Hufcach Pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz